40 lat na scenie i nie tylko - któż nie zna Daniela?

Aktor i miłośnik Gdańska Daniel Saulski jest postacią nietuzinkową. Mimo upływającego wieku wciąż z energią 20-latka widać go na mieście gdy swoim humorem rozbawia i zmusza do refleksji kolejne pokolenia gdańszczan. 

Daniel Saulski to gdański aktor, którego można kojarzyć ze współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi (kreacja pirata Daniela z Motławy). Wcześniej przez 15 lat był związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, występował również w teatrze w Lublinie. Od kilku lat jest na emeryturze, ale nadal występuje z piosenką aktorską. W grudniu miłośnicy aktorstwai piosenki będą mogli spotkać Saulskiego na benefisie z okazji 40-lecia pracy twórczej. Nie zabraknie gości z zagranicy i artystycznych doznań. 

Daniel Saulski - biogram artysty:
 
W 1974 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski ( cykl 6 - letni) w Akademii Muzycznej w Łodzi nabywając uprawnienia aktora, śpiewaka - oraz tytuł: magister sztuki.
 
1974 - 1977 - Estrada Łódzka, Stowarzyszenie Jazzowe, zespół poezji śpiewanej "CAMER-TON" - udział w 4 kolejnych Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu (nagrody i wyróżnienia). Współpraca z PAGART -em i wyjazdy
zagraniczne ...
 
1977 - 1986 - jest solistą w Teatrze Muzycznym w Gdyni ( dyr. Danuta Baduszkowa, Andrzej Cybulski, Jerzy Gruza) grającym główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: "Kolęda Nocka", "Rozkwit i upadek miasta Mahagonny","Słowik", "Perichola" (z Grażyną Brodzińską), "II wejście smoka", "Wielki świat", "Skrzypek na dachu", "Księżniczka czardasza", "Musicabaret" (J.Pietrzaka), "Piraci", "Bal w Operze"... Dwukrotny Laureat Nagrody Teatralnej Wojewody Pomorskiego!
 
W tym okresie intensywnie współpracuje z Operą Bałtycką i Teatrem Wybrzeże oraz Reprezentacyjną Orkiestrą Marynarki Wojennej pod dyrekcją komandora Ireneusza Stromskiego. Jak też z Zespołem Estradowym "Flotylla" (reżyseria widowisk i koncertów) Nagradzany w 4 Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu!
 
1986 - 1992 - Teatr Muzyczny w Lublinie. Główne role ( z braku miejsca
niektóre): "Salon Pana Wzdęckiego", "Baron Cygański", "Wiedeńska krew","Paganini", "Dziewczę z Holandii", prapremiera polska musicalu Jana Tomaszewskiego "Rewizor jedzie"( Chlestakow), "Madame Dubarry"... Pełni funkcję -"Asystenta reżysera".
 
Samodzielne inscenizacje i reżyseria:
"Dzisiaj, jutro, zawsze..." spektakl oparty na piosenkach retro.
 
"Koncert wiosenny" - znakomicie przyjęty przez krytykę i publiczność!
 
W Lublinie także dwa razy uhonorowany Nagrodą Teatralną Wojewody za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.
 
1992 -1996 - Państwowy Teatr Dramatyczny im. J.Osterwy w Lublinie (dyr. Andrzej Rozhin).
Wiodące role w przedstawieniach: "Sztukmistrz z Lublina", "Człowiek z La Manchy", "Beetlem Polskie", "Blood Brothers"...
W międzyczasie - Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku - "Straszny Dwór","Cyrulik sewilski”,"Wigilie Polskie", "Baron Cygański"...
 
Od 1996 Teatr Muzyczny w Lublinie plus dodatkowo: prowadzi zajęcia dydaktyczne(wokalne, interpretacyjne...) w Zespole Prywatnych Szkół Muzycznych im. J.I. Paderewskiego oraz w Pierwszej Prywatnej Szkole Muzycznej im. A. Rubinsteina w Lublinie.
 
Jest stałym współpracownikiem "Kuriera Lubelskiego" pisząc felietony w rubryce kulturalnej pod red. Andrzeja Molika (logo "Rogate myśli").
 
Przygotował pracę pod tytułem: "Zastosowanie środków wyrazu w utworach wokalnych".
 
W 1996 roku uruchomił Teatr "Otwarty" przy Kolejowym Domu Kultury w Lublinie. Około 35 Adeptów Sztuki Wokalnej i Aktorskiej. Liczne nagrody i wyróżnienia!
 
PREMIERY: "Gorąca zima" z udziałem: Bożeny Zawiślak-Dolny, Federacji Bardów Lubelskich, Anny Osior, Piotra Selima...& Adeptów!!! "Kto tak pięknie gra?" wystawiane także w Filharmonii Lubelskiej, liczne wyjazdy i koncerty... Melodram "Za chlebem i solo do Europy" Zbigniewa Staweckiego w reżyserii i wykonaniu DANIELA SAULSKIEGO został uznany przez Redakcję "Kuriera Lubelskiego" za Wydarzenie Artystyczne Roku!!!
Rok 2000 - w Gdyńskim Centrum Kultury stworzył Grupę Teatralną "eMKa"
 
PREMIERY: "Jestem Baba" A. Świrszczyńskiej, "Zielona Gęś" K.I. Gałczyński,
"Jak pięknie by..." J. Kofta, "Bal w Operze" J. Tuwim... Do 2005 roku przez Grupę Teatralną "eMKa" przewinęło się około 45 adeptów!!!
 
21/22 czerwiec 2012 roku PRAPREMIERA śpiewogry - „Wesele Żuławskie z XVII wieku” w reżyserii Daniela Saulskiego na scenie „Malarnia” Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Kolejne spektakle: Galeria „EL” w Elblągu, Centrum Sztuki Św. Jana w Gdańsku, „Faktoria” w Pruszczu Gdańskim (przedstawienie plenerowe), Scena „Off de Bicz” w Sopocie...
 
3 sierpnia 2013 – Spektakl/Koncert* Salon Muzyczny Pana „Doro Caro” w Domu Uphagena w Gdańsku (scenariusz, reżyseria, inscenizacja Daniela Saulskiego) z udziałem wybitnej śpiewaczki – Katarzyny Hołysz, Anny Kingi Osior,Beaty Popiołek, Krzysztofa Kacińskiego...
 
20 sierpnia 2013 – Widowisko Gdańskiej Trupy Teatralnej Braci Bachmann'ów „Już za chwilę... KROTOCHWILE!” w inscenizacji i reżyserii Daniela Saulskiego wystawione na przedprożu Filii Biblioteki Gdańskiej na Ulicy Mariackiej 42 z udziałem „Gdańskiej Roty Mieszczańskiej” , Członków Projektu Historycznego„Garnizon Gdańsk” oraz Anny Kingi Osior (gościnnie).
 
16 maja 2014 – Pra-Premiera spektaklu: „Godzina szczęścia” w Sali Głównej Ratusza w Ornecie (reżyseria – Daniel Saulski) na podstawie legendy warmińskiej
Marii Zientary – Malewskiej
 
28 sierpnia 2015 - "Pod Żaglami Twórczości Stefana Trojanowskiego i Jana Tomaszewskiego" - w Nadbałtyckim Centrum Kultury - Anna Kinga Osior
(Sopran), Janina Matusewicz (Fortepian), Andrzej Starzec (gitara, śpiew), Towarzystwo Śpiewacze im. K. Szymanowskiego pod Dyrekcją Józefy Siudaczyńskiej oraz pomysłodawca - Daniel Saulski (śpiew i prowadzenie) - ważny i istotny dla Gdańska Koncert, w którym zaprezentowano utwory dedykowaneMiastu i jego Mieszkańcom.
 
Do dzisiaj Saulski wciąż prowadzi zajęcia i konsultacje w zakresie: dykcji, artykulacji, śpiewu solowego oraz interpretacji.
 
oprac. pc
 

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

Tagi: