Panorama Skarszew z 1661 odnaleziona!

Po długich poszukiwaniach w zasobach internetowej biblioteki drezdeńskiej Marcin Woźny, mieszkaniec Skarszew, odnalazł panoramę swojej miejscowości. Przez wiele lat historycy zastanawiali się, czy panorama ta przedstawia rzeczywiście Skarszewy i czy nie jest przypadkiem tylko wytworem wyobraźni autora.

Panu Marcinowi udało się dotrzeć do publikacji zawierającej oryginalny rysunek pochodzący z 1661 roku oraz podpis jego autora - "Skarszewy, miasto na Pomorzu należące do króla Polski, leży dwie mile od Gory” Obecnie z całą pewnością możemy stwierdzić, że autorem panoramy jest Johann Rudolf Storn, nadworny malarz cesarza Austrii. Wraz z Augustynem de Mayerberg wchodził w skład poselstwa, które w 1661 roku wysłano z Wiednia do Moskwy, którego celem była pomoc w zawarciu rozejmu między Polską i Rosją. Podczas tej podróży Mayerberg prowadził pamiętnik, a Storn uzupełniał go ilustracjami. Najprawdopodobniej 10 marca 1661 roku poselstwo zatrzymało się pod południowymi murami Skarszew. Wtedy też miała powstać panorama. Z informacji zebranych przez Pana Marcina wynika, że oryginalny rysunek Skarszew znajduje się obecnie w Moskwie. Obszerniejsza informacja o panoramie Skarszew ukaże się w publikacji "Lustracja Starostwa Skarszewskiego uczyniona 29 lutego 1772 roku”. Publikacja została przygotowana przez Marcina Woźny.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: