Obchody 11 listopada w Pruszczu Gdańskim, Gdańsku, Gdyni oraz Skarszewach - mini kompedium

Przygotowalismy dla Was kompedium wiedzy o jutrzejszych obchodach "Święta Niepodległosci" w Trójmiescie oraz w Powiecie Gdańskim ale nie tylko... wybraliśmy 4 najciekawsze wydarzenia, związane z tym podniosłym świętem.
 
Północna.TV zebrała najważniejsze informacje o 11 Listopada i jego lokalnych obchodach.
 
PRUSZCZ GDAŃSKI:
 
Starosta Gdański Stefan Skonieczny serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Powiatu Gdańskiego na obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2015 r. W Pruszczu Gdańskim. Przebieg uroczystości: Godz. 11.00 – Msza Św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 37, Godz. 12.00 – Uroczystości na Placu Jana Pawła II z udziałem Wojska Polskiego oraz rekonstrukcja historyczna w wykonaniu członków Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victoria. Po uroczystości organizatorzy Zapraszają na wojskową grochówkę.
 
GDAŃSK:
 
11 listopada, ulicami Gdańska przejdzie również Parada Niepodległości. W tym roku motywem przewodnim jest Orzeł Biały. Do świętowania przyłączają się też restauracje, które przygotowują specjalne, narodowe menu. XIII Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Trasa przebiegać będzie ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Zakończenie uroczystości planowane jest na godzinę 11.45. W południe rozpocznie się uroczysta msza za Ojczyznę, w Bazylice Mariackiej. Wśród wielu atrakcji m.in. Pokaz klasycznych samochodów rodzimej produkcji.
 
GDYNIA:
 
Gdyńska parada rozpocznie się już tradycyjnie o godz. 12.00 przed Dworcem Głównym PKP . Uczestnicy przemaszerują na miejsce ul. Świętojańską . Także parada pozostaje w tradycyjnym, choć niepozbawionym radości charakterze. Kolorowy korowód przemaszeruje 11 listopada sprzed dworca przez ul. 10 Lutego z zakończeniem na Skwerze Kościuszki , gdzie od godz. 13 zaplanowano oficjalne uroczystości. Miasto zachęca także do odwiedzenia w środę Infoboksu , gdzie zaplanowano warsztaty kotylionowe oraz gdyńskich placówek muzealnych: Miasta , Emigracji oraz Marynarki Wojennej , które będzie dostępne razem z okrętem "Błyskawica". 
 
 
SARSZEWY:
 
Burmistrz Skarszew Jacek Pauli serdecznie zaprasza na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W środę, 11 listopada, w Zamku Joannitów zaplanowano ciekawy program. W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej zaprezentuje się męski chór Bel Canto z Pszczółek. To bardzo znana grupa. Na swoim koncie ma liczne sukcesy i występy. Ostatnio gościła w Parlamencie Europejskim. Koncert zatytułowano ,,Patriotyzm łączy pokolenia", gdyż w Bel Canto śpiewają zarówno młodzi, jak i nieco starsi artyści. Przybyli do zamku mieszkańcy i goście będą mogli także wysłuchać pięknych, patriotycznych wierszy, a na koniec skosztować... biało-czerwonego tortu przygotowanego przez Gminną Spółdzielnię w Skarszewach. 
 
 
 
Bch / Zdj. Archiwum

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: