Szykuje się archeologiczna sensacja na skalę całej Polski. Podczas badań prowadzonych w żwirowni na Skarszewach, pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znaleźli niezwykle bogate pochówki kobiece. To cmentarz księżniczek! – ekscytuje się Jacek Pauli, burmistrz Skarszew .
O pracach ratunkowych prowadzonych przez archeologów z gdańskiego Muzeum Archeologicznego pisaliśmy jako jedyni na Strefie Historii i w Północnej TV. Dziś można powiedzieć, że mieliśmy dziennikarskiego „nosa”.
- Już pierwsze dni badań przyniosły niezwykłe znaleziska. Natrafiliśmy na bardzo interesujący pochówek młodej kobiety. Trzeba przyznać, że bardzo nietypowy. Otoczony kamieniami szkielet wyposażony był w dużą klamrę, jedną z kilku w kraju i już kolejną znalezioną w Skarszewach. Mamy także zapinki, najprawdopodobniej sprzączkę z położoną na głowie szpilą. To była bogata Gotka. Obok odkryliśmy coś, co jest pozostałością kolejnego pochówku, także kobiecego – mówi prowadząca badania w żwirowni, Ewa Adamska – Grzymała. – Już wiemy, że cmentarzysko kryje bardzo ciekawe przedmioty. Problem w tym, że pochówki są częściowo zniszczone i źle zachowane.
Badania przeprowadzane przez gdańskich naukowców mają charakter ratunkowy. Na ślad cmentarzyska z połowy I wieku naprowadził archeologów przypadkowo odkryty szkielet z bogatą klamrą. To działo się w roku 2013 roku. Przybyli na miejsce policjanci początkowo sądzili, że to zwłoki żołnierza z II wojny światowej. Rychło okazało się, że to bogato wyposażone pozostałości po zamożnej mieszkance Skarszew sprzed dwóch tysięcy lat. Odkryciem podekscytowane są władze miasta.
– Mamy w Skarszewach cmentarz księżniczek – mówi Burmistrz Jacek Pauli. Muzeum i miasto będzie rozmawiać z zabezpieczeniu stanowiska i dalszych pracach.
Zobacz filmy o archeologii i historii Skarszew: