Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” zaprasza na promocję książki Pavla Poliana „Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim” wydanej nakładem Muzeum.
15 października 2015 r., godz. 17.00
Hotel Scandic w Gdańsku ul. Podwale Grodzkie 9
W spotkaniu udział weźmie Autor.
Prowadzenie: dr hab. Rafał Wnuk, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Zapewniamy tłumaczenie symultanicznie.
W czasie spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.
Wstęp wolny.
Pavel Polian - (ur. 1952 r.), rosyjski geograf, socjolog i historyk dziejów najnowszych, pracownik naukowy na Wydziale Geografii Ekonomicznej i Społecznej Instytutu Geografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach i szkołach wyższych w Austrii (Innsbruck), Niemczech (Hanower, Fryburg Bryzgowijski, Konstancja, Berlin), Szwajcarii (Bazylea), Francji (Paryż), Włoszech (Mediolan, Turyn) oraz Stanach Zjednoczonych (Princeton, Waszyngton, Boston, Hanover, Stanford). Zasiada w Kolegium Programowym Muzeum II Wojny Światowej.
Niniejsze opracowanie jest studium historyczno-geograficznym o migracjach przymusowych w ZSRR, dokonywanych z upoważnienia władz państwowych zarówno w obrębie Związku Radzieckiego, jak i poza jego granicami.
Wewnętrzne migracje przymusowe, począwszy od deportacji Kozaków w 1919 r., po deportację „pasożytów” w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku stanowią wielkie zjawisko historyczne, które dotknęło około 6 mln ludzi. Były one częścią totalitarnego państwowego systemu migracji w ZSRR, uwarunkowaną skomplikowanym połączeniem czynników politycznych i ekonomicznych.
fragment Wstępu