Remont skarszewskiego zamku

Od kilku dni trwają prace związane z usunięciem zniszczonej elewacji Zamku Joannitów.

Ten zabieg służy nie tylko planowanemu polepszeniu estetyki obiektu, ale ma na celu zachowanie cennego zabytku. Budynek przed położeniem nowej elewacji przez kilka miesięcy pozostanie w stanie widocznym na zdjęciach.

Dlaczego? Przypomnijmy, że zamek zamienił się niegdyś w magazyn soli - przez ten okres do cegieł i zaprawy tworzącej mury, dostała się jej duża ilość. Dzisiejsze prace, prowadzone w uzgodnieniu i po akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków , pozwolą na naturalne osuszenie murów i pozbycie się soli, która do tej pory osadzała się wewnątrz. Po upłynięciu wymaganego czasu, będą mogły być kontynuowane prace konserwatorskie.

– Chcemy, aby zamek cieszył oko każdego mieszkańca i turystów – powiedział nam Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. – Dlatego zależy nam na ekspozycji murów ceglanych, bez niepotrzebnej elewacji. J

ak się dowiedzieliśmy, to jeden z kilku elementów, który ma na celu przywrócenie świetności skarszewskiego zamku. Plany inwestycyjne w tym zakresie są obecnie przygotowywane pod okiem specjalistów – konserwatorów, aby umożliwiły pozyskanie zewnętrznych środków finansowych.

Zobacz też: Skarszewy - zamek joannitów - http://strefahistorii.pl/article/385-skarszewy-zamek-joannitow

Tagi: