Dach Kościoła Mariackiego w Gdańsku przecieka. Potrzeba 9 mln

 

Kościół Mariacki w Gdańsku ma nie lada problem. To przeciekający dach, na zabezpieczenie, którego potrzeba 9 mln złotych.

Dach Kościoła Mariackiego w Gdańsku przykryty jest ponad 200 tys. dachówek. Niestety, położone po wojnie pokrycie jest już mocno zniszczone. Również stan więźby dachowej nie jest najlepszy. Zaciekająca przez dziury w dachu woda powoduje korozję metalowych elementów i butwienie drewna, wilgotne są też filary w nawach kościoła.

Koszt remontu szacowany jest na 9 mln złotych. Parafia chciała uzyskać dotację w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale wniosek przegrał kilkoma dziesiątymi punktu. Dlatego władze parafii uznały, że należy poszukiwać środków miejskich - złożono podanie o dotację - oraz w zbiórce publicznej.  Parafianie podczas mszy zebrali już 300 tys złotych. 

Chętni mogą też przekazać  datki na remont dachu na konto Bazyliki Mariackiej: ZBIÓRKA NA REMONT DACHU BAZYLIKI MARIACKIEJ - KORONY GDAŃSKA, Numer rachunku: Bank MILLENIUM S.A.,  74 1160 2202 0000 0000 5171 0754.  

 

Tagi: