Biskupia Górka w 1945 r. - wspomnienia z zakończenia wojny

Stowarzyszenie WAGA zaprasza na pokaz dokumentalnego filmu Pawła Zbierskiego "Gdańsk. Koniec i początek" oraz na rozmowę po projekcji.

Film powstał w związku z 70. rocznicą zdobycia Gdańska przez wojska radzieckie, a składają się na niego także opowieści naocznych świadków tamtych wydarzeń, m.in. Urszuli Kiedrowskiej mieszkanki ul. Biskupiej od 1937 r., Stefanii Koziarowskiej, córki pracownika Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku czy prof. Wiesława Gruszkowskiego, architekta odbudowującego Gdańsk.

Wiele zdjęć do tego filmu kręconych było na Biskupiej Górce i też głownie tej części Śródmieścia będzie dotyczyła rozmowa po projekcji. Swoimi wspomnieniami podzieli się Pani Urszula Kiedrowska z d. Marschinke oraz osoby, które na Biskupią Górkę przybyły tuż po zakończeniu wojny. Zaproszenie na wieczór przyjął także reżyser, Paweł Zbierski. Spotkanie poprowadzi dr Janusz Trupinda, historyk i muzealnik, współautor książek o tematyce historycznej, autor blogów: "Gedania. Zapiski na marginesie książki" i icastle.pl.

Wieczorowi towarzyszyć będzie wystawa dokumentów, zdjęć i przedmiotów związanych z dawną Biskupią Górką.

 

Biskupia Górka 1945 r.

4 września, godz. 17:30

Stowarzyszenie WAGA

ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Wstęp wolny.

 

Tagi: