V Rocznica Pamięci "Gdańskiego Pirata" - Andrzeja Sulewskiego

Gdańskiego Pirata nie ma w gdańskim krajobrazie już pięć lat... i nikt go nie zastąpi. Jego przyjaciele i fani uczczą postać Andrzeja Sulewskiego.

Pięć lat temu zszedł z „pokładu” - Pirat Andrzej. Dziesiątki tysięcy mieszkańców Gdańska zrobiło sobie z nim, zdjęcia, tysiące turystów będzie miło wspominać pobyt nad morzem między innymi dzięki Niemu. Andrzej Sulewski, bo tak naprawdę nazywał się nasz pirat, pracował kiedyś jako szkutnik w Stoczni Wisła a potem w gdańskiej gazowni. Błyskawicznie stał się prawdziwym symbolem Grodu Neptuna. Ujął ludzi swym ciepłym uśmiechem, rubasznymi żartami, prawdziwą serdecznością. Docenił to Magistrat, dzięki czemu był oficjalnie zatrudniony przez władze Gdańska do promocji miasta. Ze swej roli wywiązywał się wspaniale. Był przy ważnych uroczystościach, witał światowych przywódców odwiedzających Gdańsk ale przede wszystkim cieszył swoim widokiem mieszkańców i turystów. Wielu gości z całego świata obok zdjęcia przy Fontannie Neptuna wywoziła z miasta fotkę właśnie z Piratem Andrzejem. Regularnie spacerował po Gdańsku w przebraniu wzorowanym na strojach XV-wiecznych kaprów. Wesoło pokrzykiwał "Ahoj!", pozował do zdjęć, rozbawiał dzieci. oprócz spacerów po centrum - brał udział w miejskich imprezach i targach. Czasami przychodził na mecze Lechii. Zawsze był uśmiechnięty i wesoły, zawsze w przebraniu - wspomina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - On to robił z miłości do Gdańska, tworzył koloryt tego miasta. Był postacią zupełnie wyjątkowa, podobnie jak sopocki Parasolnik. (*)

 (*) - fragmenty z artykułów poświęconych Andrzejowi Sulewskiemu

Pirat „Daniel z Motławy” (Daniel Saulski) zaprasza:

13 sierpnia 2015 roku:

16.15 * Długie Pobrzeże – między Zielonym Mostem i Żurawiem na: Pokaz umiejętności „Husaria Gdańsk – Smocze Łodzie”. Spotkanie z „Piratem Leszkiem” * Przyjacielem Andrzeja Sulewskiego. Godzina

17.00 Galeon „Lew” - kto wybierze ten rejs ma szanse spotkać na pokładzie postaci historyczne, pogwarzyć z „Piratem Leszkiem”, „Danielem z Motławy”, młodym Szkotem (dawnymi czasy wielu osiedliło się w Gdańsku i na Żuławach)... przewidziane „kulturalne” zabawy pirackie i salwa „dla Andrzeja” (będzie głośno)

Uwaga: 14.30 – spotkanie przy Kwaterze Andrzeja Sulewskiego (*) - fragmenty z artykułów poświęconych Andrzejowi Sulewskiemu

 

zobacz też: Pirat Daniel z Motławy: http://strefahistorii.pl/article/1255-goscie-wehikulu-czasu-pirat-daniel-z-motlawy

 

Tagi: