Rekordowe oblężenie Malborka

Kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających przewinęło się przez malborski zamek w ciągu trzech dni tegorocznego Festiwalu Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka 2015”, oglądając sportowe potyczki w szrankach, turnieje, teatry, koncerty, pokazy. Sobota była pod względem frekwencji na samym zamku najlepsza od kilku lat! W tym dniu sprzedano ponad 7 tysięcy biletów wstępu na zamek!
 
To dobry rok dla Muzeum Zamkowego w Malborku – zamek bije rekordy popularności – od początku roku odwiedziło nas ponad 300 tysięcy turystów! Również Oblężenie Malborka pod względem frekwencyjnym nie rozczarowało. Mimo chwilowych załamań pogody turyści licznie przybyli specjalnie na Oblężenie. Pociąg Jagiełło prosto ze stolicy Wielkopolski dowiózł 250 gości z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.
 
Największym powodzeniem podczas tegorocznej edycji Oblężenia cieszyły się szranki, gdzie pod okiem wykwalifikowanych sędziów, w pełnokontaktowych pojedynkach rozgrywano sportowe walki rycerskie w kategorii 1x1 i 2x2.
 
- Pokazaliśmy sportowe walki rycerskie, czyli rywalizację "na serio", gdzie nie ma z góry założonego scenariusza - mówi Sylwester Koper z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici.
 
Mocnym punktem niezmiennie okazały się pokazy konne czy to lekkie czy ciężkie, w wykonaniu Książęcej Drużyny z Warszawy i Konnej Drużyny Dextrarius z Ogrodzieńca. 
 
Najmłodsi uczestnicy imprezy przez trzy dni bawili się w „Grodzie Dziecięcym”, gdzie oglądali na scenie spektakle w wykonaniu Teatru dla dzieci „Malbork”, Królewnę Śnieżkę w wykonaniu teatru Qfer i przezabawnego Klauna Pinezkę. Poza tym były zabawy średniowieczne, gry i rozrywki plebejskie, warsztaty garncarskie, tańce dawne i zajęcia archeologiczne.
 
Jarmark Rzemiosła Średniowieczego i Artystycznego sprowadził do malborka najlepszych, polskich rzemieślników i artystów, którzy na swoich stoiskach prezentowali swoje wyroby i warsztat. Byli bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, garncarze, rusznikarze i łucznicy. W rozstawionych dookoła zamku karczmach każdy mógł zaspokoić głód i pragnienie.
 
Jak co roku Oblężeniu towarzyszyły działania artystyczne w wykonaniu łódzkiego Teatru Rebelia, który pokazywał przedstawienia nawiązujące do średniowiecznego teatru jarmarcznego. Szczudlarze w połączeniu z sbandieratoi – wywodzącej się z Italii sztuki widowiskowej żonglerki barwnymi flagami - urozmaicały oblężeniowy krajobraz. 
 
Nie zabrakło koncertów muzyki dawnej i rytmów etnicznych w wykonaniu zespołów White Garden i Roderyk. A po całym dniu pełnym atrakcji gratka dla amatorów nocnych wędrówek - specjalnie przygotowane na dni oblężeniowe „Nocne zwiedzanie zamku”.
/fot. M. Statkiewicz

Tagi: