Mieszkańcy Gdańska wybrali historię

Z okazji Święta Miasta 2015 ogłoszono konkurs - mieszkańcy Gdańska mieli wybrać swoje ulubione miejsca. W konkursie zwyciężyła rodzina Michałowskich, która na postawiła przede wszystkim na: historię i dziedzictwo kulturowe.  

Najciekawszy dobór i opis zostanie opublikowany w ramach cyklu "Gdańsk według...". Poniżej zestawienie miejsc wybranych przez rodzinę zwycięzców: 

"1. Lubimy spędzać czas w Ośrodku Kultury Morskiej wybudowanym niedawno tuż nad Motławą. W nowoczesnej kamienicy znajduje się interaktywna wystawa, na której można sterować żaglowcem, spróbować zaparkować łódź i zjechać rurą w dół. Jest to miejsce dla dzieci i dorosłych, ponieważ historyczne opowieści morskie połączono z zabawą. 

2. Galeria Muralu na Zaspie jest największa w Europie. Obecnie znajduje się w niej ponad 50 obrazów twórców z całego świata. Zaspę można zwiedzać z przewodnikiem, by podczas dwugodzinnego spaceru usłyszeć nie tylko o tym, co mieli na myśli malarze wykonując swoje prace, ale również o dawnym lotnisku, mieszkaniu Wałęsy i mszy papieskiej.

3. Kiedy pada deszcz i kiedy świeci słońce Stadion PGE Arena to odpowiednie miejsce na spędzenie rodzinnego czasu. Po pierwsze, dobry dojazd na rowerze. Po drugie, przestrzenie odpowiednie do spaceru lub jazdy na rolkach. Po trzecie, fun arena z parkiem trampolin, elektronicznym paintballem i kolejką tyrolską. My najbardziej lubimy szukać wyjścia z escaperoomu. To jest pokój zagadek, z którego aby wyjść, należy podjąć wyzwanie rodzinnej współpracy.

4. Polecamy przepięknie zagospodarowane przestrzenie obok kapitanatu w Nowym Porcie. Często odwiedzamy to miejsce na rowerach. W sezonie można zwiedzać najpiękniejszą latarnię w północnej Europie. Zawsze robimy w niej zdjęcie krętych schodów. To nic, że bolą nogi, by po nich wejść. Jedną z dodatkowych atrakcji jest, jak to mówi nasz syn: uroczyste spadniecie kuli czasu znajdującej się na szczycie latarni. Odbywa się ono z fanfarami.

5. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy gości, lubimy pójść do Parku Oliwskiego. Wstąpić na chwilę do Katedry, a następnie wspiąć się na wzniesienie zwane Pachołkiem. Na wzgórzu znajduje się platforma, z której roztacza się cudowny widok. Za każdym razem, gdy stamtąd spoglądamy na Gdańsk, wspominamy urlopy w górach. Nasze miasto jest przecież otoczone przepięknymi morenowymi wzgórzami.

6. Jeśli mamy do dyspozycji cały dzień, pakujemy plecaki i jedziemy na Wyspę Sobieszewską. Atrakcją jest przejazd przez most pontonowy, a sama wyspa wygląda jakby czas się tam zatrzymał. Spacer z lornetkami po rezerwacie Ptasi Raj jest zawsze wspólną przygoda. Piękne ścieżki dydaktyczne oraz fotogeniczna plaża napełnia nas energią i daje prawdziwy odpoczynek."

 

Tagi: