Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na nową wystawę dotyczącą życia codziennego naszych pradziadków. Jej tematem przewodnim jest zmiana przyzwyczajeń higienicznych, zapoczątkowana w II połowie XIX wieku, zabiegi higieniczne stosowane przez naszych pradziadków i prababki.
Postępujący w szybkim tempie rozwój nauki i techniki dogłębnie przeobraził życie ludzi. Zakładana w budynkach sieć wodnokanalizacyjna doprowadziła do mieszkań bieżącą wodę, a system cystern i bojlerów umożliwił jej podgrzewanie. Dzięki tym ułatwieniom zaczęto większą wagę przywiązywać do czystości własnej i pomieszczeń mieszkalnych. Bogaci mieszczanie i szlachta instalowali w swoich rezydencjach łazienki. Dla mniej zamożnej części społeczeństwa kąpiel jeszcze przez długi czas pozostawała symbolem luksusu. Wystawa prezentująca związane z tematyką czystości przedmioty pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak w owym czasie radzono sobie z podstawowymi czynnościami higienicznymi, takimi jak mycie, pranie, prasowanie czy dbałość o zachowanie estetyki wyglądu.
Będzie można zobaczyć pokój łaziebny zamożnych właścicieli, którzy woleli zażywać kąpieli w zaciszu sypialni bądź w komnacie przy cieple kominka. Towarzyszące miejscom kąpielowym rozłożony na podłodze dywan, obraz wiszący na ścianie czy żyrandol u sufitu, lśniąca miedziana wanna, miednice, dzbany, osłonięte w ciągu dnia parawanem. Zestaw uzupełniają mydelniczki, podstawki na gąbkę, kubki, wiaderka na brudną wodę, nocniki. Znajdujące się na ekspozycji komplety z porcelany i fajansu, o zróżnicowanej kolorystyce i zdobnictwie, pochodzą ze znanych europejskich wytwórni.
Dopełnieniem ekspozycji będą ulotki i druki reklamowe firm produkujących kosmetyki, środki do mycia i prania oraz producentów urządzeń sanitarnych. Kosmetyki wielu słynnych do dzisiaj firm: Nivea, Dior, Coco Chanel, były dostępne w ciągłej sprzedaży . W trakcie trwania wystawy towarzyszyć będą lekcje muzealne i warsztaty. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez pracowników muzeum, w warsztatach mydlarskich, podczas których przy pomocy instruktorów będzie można wyprodukować barwne, o różnorodnych kształtach, zapachowe kostki mydła.
Wystawa powtała ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Sopotu, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Kociewskiej Izby Regionalnej przy Zespole Szkół Publicznych w Bytoni, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcji prywatnej.