W Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk otwarto nową wystawę "W gdańskim ogrodzie muz. Gimnazjum Akademickie w Gdańsku wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian. Idee, teksty, artefakty". Starodruki i rękopisy ze zbiorów PAN są świadectwem obecności antycznych wzorców w kulturze, sztuce i literaturze dawnego Gdańska, a także zainteresowań starożytnością przez gdańszczan na przestrzeni wieków.
Wśród prezentowanych obiektów są m. in. sztambuch pochodzącego z Królewca Petra Himmelreicha składający się z interfoliowanego, ilustrowanego druku Johanna Postha zawierającego czterowiersze inspirowane Metamorfozami Owidiusza, katalogi aukcyjne księgozbiorów gdańskich uczonych, czy też pochodzące z kolekcji gdańszczan dzieła autorów antycznych. Nie zabraknie również obecności antyku w systemie gdańskiego nauczania, w związku z czym pokazane zostaną pisma gdańskich profesorów dotyczące literatury antycznej, jak "Floridorum rhetoricorum ex Cicerone sylva" Jana Mochingera.
Wystawa jest jednym z działań w ramach realizowanego przez dwie instytucje kulturalne – Polską Akademię Nauk Bibliotekę Gdańską i Muzeum Narodowe w Gdańsku – oraz dwie placówki naukowe – Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego projektu "W nadbałtyckim ogrodzie muz. Gdańsk wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian".
Ekspozycja będzie czynna do 31 lipca 2015
w budynku historycznym PAN Biblioteki Gdańskiej
(pn., wt., czw. 9.00-19.00, śr., pt. 9.00-15.00).
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk