Ilse Scheutzow – rozśpiewana pierwsza dama Pruszcza Gdańskiego

Gruntownie wykształcona, rozśpiewana i roztańczona.  Ilse Scheutzow podbiła serca mieszkańców przedwojennego Pruszcza, robiąc tu całkiem spore, kulturalne zamieszanie, aby wkrótce potem stać się solistką słynnej sopockiej Waldoper. Już w najbliższy piątek, 26 czerwca 2015, o godz. 17.30, w Powiatowej i Miejskiej Blibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim będziemy mogli zobaczyć niezwykłe zdjęcia z jej rodzinnego albumu, opowiadające o życiu inteligencji w Prusach i Wolnym Mieście Gdańsku.
 
„Ilse Scheutzow – Pierwsza Dama życia kulturalnego w Przedwojennym Pruszczu”, czyli wystawa, która rusza w najbliższy piątek, o godzinie 17.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim, powstała na podstawie unikatowej dokumentacji zdjęciowej, opracowanej przez dwóch historyków pruszczańskich; Marka Kozłow i Bartosza Gondka. Dla historii tego miasta materiały wybrane przez nich na wystawę mają wartość wyjątkową. Pozwalają one nie tylko ukazać niezwykłą postać Ilse Scheutzow, animatorkę życia kulturalnego i towarzyskiego tej miejscowości w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ale także po raz pierwszy „ożywić” postaci ówczesnej elity miasta, pojawiające się raz po raz w rozproszonych dokumentach z tego okresu. Poznajemy ich styl życia, formy kontaktów towarzyskich, sposobu spędzania wolnego czasu. Przyglądając się fotografiom, ich opisom, działalności towarzystwa muzycznego i teatralnego Pruszcza zmienia się nasz, dotąd mglisty ogląd na temat tego, czym był Pruszcz okresu międzywojennego. Okazuje się, że nie był on dużą senną wsią za południową granicą wielkiego Gdańska. Tętniło tu życie w wielu dziedzinach na poziomie niczym nie odbiegającym od życia wielkiego sąsiada zza miedzy. 
Dzięki bogatemu materiałowi fotograficznemu niezbyt obszerna historia pisana Pruszcza tamtych lat otrzymuje nie tylko nowe, nieznane dotąd fakty, otrzymuje również swoją „twarz”.  Materiał tej wystawy dostarcza nam dowodów na tak ważną dla każdej społeczności lokalnej ciągłość historyczną miejsca. Mieszkańcy Pruszcza zetkną się na tej wystawie z materiałami do tej pory niedostępnymi, przechowywanymi w rodzinnym archiwum rodziny Scheutzow i udostępnionymi dzisiejszym mieszkańcom Pruszcza Gdańskiego,  przez wnuka Ilse, pana Alexandra Scheutzowa.

Tagi: