O sporcie i historii - prestiżowo na gdańskiej AWFiS

Kazimierz Deyna, Max Schmeling, Władysław Kozakiewicz, czy Major Henryk Dobrzański. O sportowcach i historii profesorowie i naukowcy dyskutują od czwartku na prestiżowej konferencjina gdańskiej AWFiS

Wybitni sportowcy i historia to punkt wyjścia do rozważań kilkudziesięciu naukowców, w tym ponad dziesięciu profesorów, którzy w czwartek przybędą na największą od ćwierćwiecza, ogólnopolską, humanistyczną konferencję, zorganizowaną na gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, pod tytułem Sportowcy uwikłani w historię. Historia pisana przez sportowców. - Współczesny sport nie ma szans istnieć bez ideałów i zasad, a humanistyka jest w nim równie ważna, co fizjologia i biochemia. Trzeba to przypominać - mówi historyk sportu i  rektor AWFiS, Waldemar Moska.- Sądząc po liczbie i tytułach naukowych prelegentów, najlepiej widać słuszność obranego przez nas kierunku.


W komitecie naukowym konferencji znalazło się ośmiu profesorów z AWFiS, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej: prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, prof. nadzw. dr hab. Józef Arno Włodarski (UG), prof. nadzw. dr hab. Franciszek Makurat (UG), prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tomiak (AWFiS Gdańsk), prof. nadzw. dr hab. Piotr Godlewski (Uniwersytet Zielonogórski), prof nadzw. dr hab. Mariusz Ausz (UMCS), prof. nadzw. dr hab. Tomasz Frołowicz (AWFiS Gdańsk), prof. nadzw. dr hab. Artur Ziółkowski (AWFiS Gdańsk). Dodatkowo, do Gdańska - Oliwy, z referatami przybędą znane nazwiska w dziedzinie historii sportu, wśród nich profesor Włodzimierz Jastrzębski z WSG,  profesor Ewa Kałamacka z AWF Kraków, czy profesor Maciej Łuczak z poznańskiego AWF. Konferencja na uczelni w Gdańsku - Oliwie skupiła nie tylko historyków sportu, ale także muzealników, których nieobce są humanistyczne zagadnienia dziedzictwa kulturowego.

 - Duża liczba dobrych jakościowo referatów  pozwoli nam poruszyć bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z wpływem sportowców na historię i odwrotnie. Pracując z prelegentami dobraliśmy też w taki sposób tematy, aby były czymś nowym, wnosząc istotną wartość do rozwoju nauk humanistycznych w kulturze fizycznej -mówi dr Monika Żmudzka Brodnicka, kierownik Zakładu Socjologii, Filozofii i Etyki Sportu AWFiS i zarazem koordynatorka komitetu organizacyjnego konferencji. 

- Z tematów referatów, które usłyszymy w czwartek i piątek, poznamy nietypową relację, łączącą Wisławę Szymborską z Andrzejem Gołotą. Dowiemy się także, co niedaleko od trójmiasta przez kilka lat robił sławny niemiecki bokser Max Schmeling. Będzie też kilka nowych rzeczy na przykład o Leni Riefenstahl - mówi Bartosz Gondek, historyk, współorganizujący wydarzenie.

Nie zabranie referatów poświęconych Kazimierzu Dejnie, Mariuszu Zaruskim, lub propagandzie i uwikłaniu w komunizm wielu sportowców. Pojawią się też niezwykle ciekawe wystąpienia o mniej znanych a istotnych dla historii sportowcach z Polski, USA, czy nawet Mogadiszu. Tak dużo i prestiżowo o historii sportu, której w Trójmieście nie było od bardzo dawna, już w czwartek i w piątek w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Rejestracja uczestników rusza o godzinie 9, przed salą kongresową. O 10:00 gości przywita rektor AWFiS. O godzinie 10.30 ruszają obrady plenarne.

Więcej: 

www.facebook.com/events/1505302586411735/permalink/1592193367722656/

www.awf.gda.pl

Patronat nad imprezą: www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl

 

 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/7804