Dzień Otwarty wystawy Lux in Tenebris w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie udostępniło 30 maja swoją najnowszą wystawę "Lux in Tenebris", wejść można było za darmo. Z okazji zbliżającego się dnia dziecka, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dla nich, na Ołowiance Kompania Kaperska przygotowała punkt poboru do floty królewskiej.

Wystawa "Lux in tenebris" w Spichlerzach na Ołowiance, opowiada o dziejach latarnictwa morskiego oraz historii prawa nadbrzeżnego. Ekspozycja składa się z dwóch uzupełniających się części – jasnej i ciemnej. Część czarna wystawy symbolizuje "ciemną" stronę funkcjonowania prawa nadbrzeżnego - rabunkach statków, które uległy rozbiciu. "Jasna" część wystawy poświęcona jest latarniom morskim i ich historii. Wśród eksponatów znajdziemy modele antycznych latarni w Aleksandrii, makiety ze Stilo, Rozewia i Helu oraz światło, umieszczone w wieży nad gdańskim kapitanatem portu. 

W trakcie Dnia Otwartego, oprócz zwiedzenia wystawy, można było nauczyć się od pracowników działu edukacji  rozpoznawania znaków nawigacyjnych oraz świateł latarń morskich. Dzieci mogły ułożyć układanki, przedstawiające polskie latarnie morskie i wspólnie narysować obraz przedstawiający króla Kazimierza Jagiellończyka, nadającego przywileje dla Gdańska.

Kompania Kaperska przygotowała pod spichlerzami punkt poboru do floty królewskiej z XVII w. Dzieci wypełniały listę załogi pisząc ptasim piórem, mogły nauczyć trudnych rzemiosł żeglarskich, w tym zaplatania lin oraz zobaczyć na żywo - jak działał dawny muszkiet.

Wystawę "Lux in tenebris" można zwiedzać jeszcze do końca września w Spichlerzach na Ołowiance.

zobacz także:

Lux in tenebris – dzień otwarty i dzień dziecka

"Lux in tenebris" - oprowadzanie w języku migowym

Kompania Kaperska

Tagi: