Tajemnicza kamienica w Sopocie przechodzi remont

Jedna z najpopularniejszych i zarazem najbardziej tajemniczych willi w Sopocie – położona przy Obr Westerplatte 24 tzw. Willa Bergera przechodzi remont.

Sopocianie i ludzie sztuki od wielu lat zwracali uwagę że piękny dom, będący niegdyś – z zewnątrz – planem pierwszego odcinka serialu „07 Zgłoś Się” i dreszczowca „Medium”.

Gdańscy archeolodzy sprzątają kilkusetletnie wraki i przeszukują zalany ląd z epoki brązu

Choć archeologia to w Trójmieście i okolicach sprawa prawie codzienna, w zdecydowanej większości kojarzy się nam z lądem. Tymczasem sporo dzieje się także pod powierzchnią Bałtyku. Zobaczmy nad czym w tym sezonie pracują podmorscy archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego.

Zaginął dr Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Kociewskiego w Starogardzie

Policja poszukuje dyrektora Muzeum Kociewskiego w Starogardzie
Zaginął dyrektor Muzeum Kociewskiego w Starogardzie, dr Mariusz Brodnicki. Ostatnio widziano go w Lublinie.
 
Dyrektor muzeum i zarazem pracownik Uniwersytetu Gdańskiego ma 45 lat. Ostatni raz był widziany 14 czerwca 2024 roku w Lublinie.

Polska fotografia to kobieta O Fotonie w BCS

Jednym z najważniejszych elementów historii polskiej fotografii były od lat 20 – tych XX wieku, do 2007 roku, płyty fotograficzne, błony, papiery i chemikalia firmy Alfa – Foton. Siłę napędową przez lata stanowiły kobiety. Ich rolę w rozwoju polskiej fotografii przypomni w Bydgoskim Centrum Sztuki, 11 kwietnia o godzinie 18.00, Katarzyna Gębarowska.

Muzeum Gdańska, Strefa Historii, www.polnocna.tv, hotele, www.strefahistorii.pl

Zabrałeś coś z hotelu? Jeżeli z gdańska, to może warto to pokazać?

Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli. Obiekty te dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości. Wystawa „Pokój z widokiem.

Czy 1000 letni miecz z Włocławka na pewno nalezał do Wikingów?

Przyzwyczailiśmy się, że takie rzeczy dzieją się zazwyczaj w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, ale żeby we Włocławku? Podczas prac przywracających pierwotny stan dna przy wiślanej przystani znaleziono X - XI wieczny „wikiński” miecz. I tu mamy pewien problem.
O sensacyjnym odkryciu poinformował w piątek tamtejszy ośrodek sportu i rekreacji.

Elbląg doczekał się Komnicka a dzieło Thoraka konserwacji

Nie ma to jak zostać mile zaskoczonym. W ostatnich dniach stało się to dwa razy. Powiat Gdański gruntownie i po cichu odnowił stojącą tam, sławną rzeźbę „Macierzyństwo” Josefa Thoraka a do muzeum w Elblągu dojechała po renowacji pozyskana w ubiegłym roku maszyna parowa z elbląskiej fabryki F.

Pradziejowa Gdynia w najnowszej książce pomorskich archeologów

Dawno nie było o książkach. W tym przypadku – i to jakich! Po Gdyni Obiecanej Grzegorza Piątka, już wkrótce na rynku pojawi się "Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku", opowiadająca o dziedzictwie archeologicznym terenów, na których w XX wieku powstało Miasto z Morza.
Publikacja będzie najnoszą syntezą pradziejów na terenach Gdyni.

Wyjątkowy spektakl w Centrum Św. Jana

Wyjątkowy spektakl ŚLADY będzie można zobaczyć w gdańskim Centrum Świętego Jana dziś o 18.00 i w niedzielę o 16.00. Widowisko opowiada o losach i wspomnieniach Sybiraków. 

Spektakl teatralny ŚLADY jest oparty o wspomnienia zesłańców na Sybir.

„ŚLADY” – dramat w pięciu aktach, pamięci Kaszubów zesłanych przez sowietów na Sybir, wiosną 1945 roku

Kiedyś to były powodzie

66 powodzi zanotowano na terenach dzisiejszej Polski między XI a XV wiekiem. Najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku i Pomorze (57 razy) oraz Śląsk (55 razy). W dorzeczu Wisły odnotowano 84 powodzie, w dorzeczu Odry zaś 69 takich zjawisk - ustalili naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Seat 1400 Visitas, SEAT, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Hiszpański kabriolet i rocznice

W Polsce mało znany a wokół bardzo popularny. Fiat 1400 i jego hiszpański klon SEAT 1400 były w latach pięćdziesiątych XX wieku jednymi z najczęściej widywanych samochodów klasy średniej w Europie. Na bazie tego modelu Hiszpanie zbudowali nawet bardzo ciekawy kabriolet, o nazwie „Visitas”.

80 lat temu wydali komendanta AK dożyli później starości

Blanka Kaczorowska, Ludwik Kalkstein, Eugeniusz Świerczewski. Historyczka sztuki i dwóch literatów. Najgroźniejsi agenci gestapo w strukturach AK. Te trzy nazwiska odpowiadają za aresztowanie dokładnie 80 lat temu, 30 czerwca 1943 roku, Stefana Roweckiego – Grota, Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Pokoje kąpielowe i urodziny kurortu

W czerwcu 1823 roku oficjalnie otwarto miejski zakład kąpielowy i tę datę przyjęto za narodziny Sopotu jako kurortu. W związku z tą rocznicą sławna destynacja turystyczna w długi weekend obchodziła Dni Kurortu. Jedną z atrakcji było zwiedzanie historycznych pomieszczeń Zakładu Balneologicznego

Zabytkowe Renault i 111 lat od katastrofy Titanica

Właśnie obchodzimy 111 rocznicę zatonięcia słynnego transatlantyka Titanic. O tym wydarzeniu wiadomo już chyba wszystko. Łącznie z tym, że policzono sztućce znajdujące się na pokładzie okrętu. Skoro jest okazja, postanowiliśmy mimo to przypomnieć o pewnym wątku motoryzacyjnym, związanym z tamtymi coraz bardziej odległymi wydarzeniami.

Strony