Pradziejowa Gdynia w najnowszej książce pomorskich archeologów

Dawno nie było o książkach. W tym przypadku – i to jakich! Po Gdyni Obiecanej Grzegorza Piątka, już wkrótce na rynku pojawi się "Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku", opowiadająca o dziedzictwie archeologicznym terenów, na których w XX wieku powstało Miasto z Morza.
Publikacja będzie najnoszą syntezą pradziejów na terenach Gdyni.

Wyjątkowy spektakl w Centrum Św. Jana

Wyjątkowy spektakl ŚLADY będzie można zobaczyć w gdańskim Centrum Świętego Jana dziś o 18.00 i w niedzielę o 16.00. Widowisko opowiada o losach i wspomnieniach Sybiraków. 

Spektakl teatralny ŚLADY jest oparty o wspomnienia zesłańców na Sybir.

„ŚLADY” – dramat w pięciu aktach, pamięci Kaszubów zesłanych przez sowietów na Sybir, wiosną 1945 roku

Kiedyś to były powodzie

66 powodzi zanotowano na terenach dzisiejszej Polski między XI a XV wiekiem. Najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku i Pomorze (57 razy) oraz Śląsk (55 razy). W dorzeczu Wisły odnotowano 84 powodzie, w dorzeczu Odry zaś 69 takich zjawisk - ustalili naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Seat 1400 Visitas, SEAT, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Hiszpański kabriolet i rocznice

W Polsce mało znany a wokół bardzo popularny. Fiat 1400 i jego hiszpański klon SEAT 1400 były w latach pięćdziesiątych XX wieku jednymi z najczęściej widywanych samochodów klasy średniej w Europie. Na bazie tego modelu Hiszpanie zbudowali nawet bardzo ciekawy kabriolet, o nazwie „Visitas”.

80 lat temu wydali komendanta AK dożyli później starości

Blanka Kaczorowska, Ludwik Kalkstein, Eugeniusz Świerczewski. Historyczka sztuki i dwóch literatów. Najgroźniejsi agenci gestapo w strukturach AK. Te trzy nazwiska odpowiadają za aresztowanie dokładnie 80 lat temu, 30 czerwca 1943 roku, Stefana Roweckiego – Grota, Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Pokoje kąpielowe i urodziny kurortu

W czerwcu 1823 roku oficjalnie otwarto miejski zakład kąpielowy i tę datę przyjęto za narodziny Sopotu jako kurortu. W związku z tą rocznicą sławna destynacja turystyczna w długi weekend obchodziła Dni Kurortu. Jedną z atrakcji było zwiedzanie historycznych pomieszczeń Zakładu Balneologicznego

Zabytkowe Renault i 111 lat od katastrofy Titanica

Właśnie obchodzimy 111 rocznicę zatonięcia słynnego transatlantyka Titanic. O tym wydarzeniu wiadomo już chyba wszystko. Łącznie z tym, że policzono sztućce znajdujące się na pokładzie okrętu. Skoro jest okazja, postanowiliśmy mimo to przypomnieć o pewnym wątku motoryzacyjnym, związanym z tamtymi coraz bardziej odległymi wydarzeniami.

Elvis Presley, samolot, aukcja, Mecum Actions, Rock &Roll, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Znany Youtuber kupił zapomniany prywatny odrzutowiec Elvisa Presley’a

W styczniu, na aukcji samochodów, sprzedano odrzutowiec Presley-a. Na głośnej aukcji była obecna była żona Elvisa, Priscilla Presley. Nieco zdewastowany i stojący od kilkudziesięciu lat na pustynnym lotnisku Lockheed 1329 JetStar z 1962 roku zmienił właściciela za 260 000 dolarów!

Bartosz Gondek

Będzieszyn, Pruszcz Gdański, Powiat Gdański, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

Jedyne zdjęcie dworu z Będzieszyna

Niegdyś bogate majątki, dziś głównie czworaki, resztki parków i czasami obory. Po dumnych majątkach w Wojanowie, Świnczu, czy Będzieszynie, zachowały się zaledwie wspomnienia. W przypadku Wojanowa i Świncza także sporo fotografii. A jak wyglądał Będzieszyn? Wiemy to zaledwie z jednej fotografii.

Gdańska Wielkanoc w XIX wieku

Wielkanocne obyczaje oraz czas oczekiwania na święta w XIX stuleciu a zwłaszcza w I jego połowie wyglądały inaczej niż dzisiaj – wokół Wielkanocy nie rozwinęła się komercyjna otoczka, a wiosenna pogoda bywała niebezpieczna. Były również i podobieństwa – porządki czy wspólne świąteczne posiłki z rodziną. Jak wyglądały ówczesne święta ukazują wspomnienia J. Trojana.

Odsłonią pamiątkową tablicę na cmentarzu w Zelgoszczy

24 marca o godz. 13.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Zelgoszczy odbędzie się uroczyste spotkanie historyczne „Za naszą i waszą wolność”. To wyjątkowe wydarzenie sfinalizuje wielomiesięczne starania o powrót na mapę historycznej pamięci zapomnianego cmentarza żołnierzy napoleońskich w Zelgoszczy.

Jak się w Pruszczu haratało w gałę

Był mecz - teraz szansa na dogrywkę, tym bardziej że książka dostępna jest w wersji papierowej, oraz internetowej. Piłka nożna w Pruszczu Gdańskim (1922-2022)" Wiesława Wiki, to jedna z najciekawszych pozycji, zarówno o piłce nożnej, jak i historii Pruszcza Gdańskiego w ogóle. To pierwsza taka pozycja o pruszczańskim futbolu, jak się rozwijał, jego zawodnikach, drużynach i trenerach.
IPN, Starogard Gdański, zagłąda dzieci, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Ciekawy wykład IPN Gdańsk w Starogardzie Gdańskim

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman mają zaszczyt zaprosić na uroczystą inaugurację Centrum Edukacyjnego IPN w Starogardzie Gdańskim „Przystanek Historia”.

Uroczystość odbędzie się dnia 17 marca 2023 r. o godz. 17.00 w Starogardzkim Centrum Kultury przy Al. Jana Pawła II 3

Milicja Obywatelska w Domu Podcieniowym

Gmina Cedry Wielkie, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Dyskusyjny Klub Filmu i Książki Historycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, zapraszają w piątek, 3 marca, o godzinie 17, do Domu Podcieniowego w Miłocinie na promocję książki Michała Sywuli "Milicja Obywatelska w województwie gdańskim w latach 1945–1949" Wykład rozpoczyna tegoroczny cykl spotkań "Dysk

Lagrowi ludzie i Strefa Historii

„Lagrowi ludzie...” dr. Marcina Owsińskiego to szczegółowa, wielowątkowa i poruszająca opowieść o pierwszej próbie sądzenia osób funkcyjnych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W książce zaprezentowano biografie 16 osób, którzy w obozie byli kapo czy blokowymi, objętych śledztwem i postawionych przed sądem.

Od plecaka do GS-u, czyli jak handlowano w PRL na Żuławach Malborskich

Położone pod Malborkiem Stare Pole obchodziło w weekend swoje 693 urodziny. Z tej okazji rekonstrukcją targowiska z okresu PRL, przypomniano lokalne tradycje handlowe, a były one bogate.
 
Pierwsi osadnicy zaczęli przybywać na teren gminy Stare Pole już w czerwcu 1945 roku. Jednym
z.
Walther, pałac Pawłowice, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Pistolet Bonda i piękny pałac

Walther PPK był ulubionym pistoletem służbowym nie tylko Jamesa Bonda, ale także wyśzych oficerów Wehrmachtu i SS. Nic dziwnego, że wyciągnięcie takiej broni wprost spod podłogi pięknego, niezwykle ekskluzywnego pałacu Mielżyńskich w Pawłowicach, może rozbudzić wyobraźnię.

Zobacz smoka wawelskiego w Warszawie

W Warszawie na widok publiczny wystawiono truchło smoka wawelskiego i jego ostaniej ofiary o imieniu Lisowicja. Nie – to nie bajka. To wszystko można na serio zobaczyć w Muzeum Ewolucji w Warszawie „Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani” tak nazywa się wystawa, prezentująca rezultaty wykopalisk z cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach.

Gdańsk, Muzeum Gdańska, Andrzej Zbierski, Słowianie, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

A jednak! Pod Ratuszem odnaleziono najstarsze relikty Gdańska mają ponad 1000 lat!

Wygląda na to, że profesor Andrzej Zbierski miał rację, mówiąc że najstarszy Gdańsk ukryty jest pod Ratuszem Głównego Miasta. Kończy się właśnie drugi etap prac wykopaliskowych w piwnicach ratusza, prowadzonych przez Muzeum Gdańska i Instytut Archeologii UG. W ich efekcie znaleziono pozostałości osady zbudowanej ok.

Przed Zaduszkami uporządkowali cmentarze

Czas zadumy, ale także porządkowania grobów naszych bliskich, ale także nieznajomych. To ważne zwłaszcza w przypadku tych, którzy już dawno odeszli. Do nas należy podtrzymać pamięć – tak jak robi to Fundacja Kulturalne Pomorze, która w Zelgoszczy ocaliła od zapomnienia cmentarz napoleoński a w Lubichowie dzięki jej staraniom pojawiła się tablica o Marszu Śmierci.

Płonął Pałac Wejherów w Smażynie

27 października w nocy palił się XVIII wieczny pałac Wejherów w Smażynie. W obiekcie, będącym Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień przebywało w tym czasie 46 pacjentów w wieku od 20 do 60 lat. Pięcioro z nich trafiło do szpitala, jedna z tych osób, mimo reanimacji, zmarła.
Ratownicy otrzymali zgłoszenie o pożarze tuż po północy.

Strony