Walki rycerskie podczas gali ALMMA na... plaży

Na plaży w Krynicy Morskiej publika sportów walki po raz kolejny zobaczyła sportowe walki rycerskie. Odbyło się to podczas gali ALMMA

Sobota była dniem mma, zaś w niedzielę plażę w Krynicy Morskiej zdominowali grapplerzy. Zanim jednak pokazali techniki BJJ na matę weszli dwaj sportowi rycerze. Dzięki wsparciu firmy PSM Logistic projekt wynajmijrycerza przygotował prezentację tego młodego sportu walki. Na macie zmierzyli się Piotr Celej i Damian Walter i mimo, iż walka nie była punktowana to mocny pojedynek spodobał się zarówno graplerom, jak i plażowiczom. 

Walki tego typu są prowadzone na zasadach "full-contact", czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele "brutalnych" zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopnięcia.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

Gale sportowych walk rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów - walki na galach M1 w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku.

Partnerem zawodników na gali w Krynicy Morskiej była firma PSM Logistic

 

 

Tagi: