Unikatowe fotografie kościoła w Trzęsaczu

Kościół w zachodniopomorskim Trzęsaczu to jeden z najbardziej spektakularnych przykładów niszczycielskiej działalności morza. Do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej trafiły właśnie zdjęcia, obrazujące degradację obiektu przez siły przyrody.
Dwie, z końca XIX stulecia, ukazują świątynię przez zawaleniem się jej pierwszej ściany w 1901 r. Ich autorem, co ma dla nas szczególne znaczenie, jest kamieński fotograf Johannes Sievert. Zbiory MHZK wzbogaciły także trzy fotografie ruin kościoła sprzed 1930 r. wykonane przez Ericha Ploetz´a, którego zakład znajdował się w zniszczonej w wyniku działań wojennych w marcu 1945 r. kamienicy przy ulicy Strzeleckiej w Kamieniu Pomorskim.
W kamieńskim Muzeum znajduje się również jedyny znany obraz kościoła w Trzęsaczu przed zawaleniem. Na płótnie tym urodzony w naszym mieście malarz Constantin von Wietersheim uwiecznił trzęsacką świątynię w drugiej połowie XIX wieku.

(Red.) fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.