Göring w Nowym Dworze Gdańskim

Dentysta, żydowskiego pochodzenia, Otto Bruck, oprócz wykonywania plomb i wyrywania zębów, miał i inną pasję - fotografię. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak partia nazistowska w latach 30. podporządkowywała sobie Żuławy, należące do Wolnego Miasta Gdańska.

Nowy Dwór Gdański, nazywany wtedy Tiegenhof, był siedzibą powiatu Wielkie Żuławy, należącego do Wolnego Miasta Gdańska. Z czterech powiatów WMG to Żuławy były najbardziej niemieckie. Aż 95 proc. ludności stanowiły osoby deklarujące, że ich ojczystym językiem jest niemiecki. Naziści starali się pozyskać tę ludność, co na zdjęciach upamiętnił Otto Bruck.

Na zdjęciach z 1935 r. widać m.in. uroczysty przejazd prawej ręki Hitlera, Hermanna Göringa, przez Nowy Dwór Gdański. Wizyta nie była przypadkowa, odbyła się na dwa dni przed wyborami do Volstagu, czyli parlamentu Wolnego Miasta Gdańska.

W planie wizyty, oprócz przemówienia w Gdańsku, były także odwiedziny żuławskich miasteczek: Nowego Dworu Gdańskiego i Nowego Stawu. Tutaj poparcie dla partii nazistowskiej było wyjątkowo wysokie i partyjni bonzowie uwielbiali defilować w asyście bojówek. Zawsze mogli liczyć na entuzjastyczne przywitanie ze strony niemieckich mieszkańców Żuław.

oprac. Piotr Celej

Fot. Archiwum Klubu Nowodworskiego