Siedlce - historia dzielnicy na dawnych zdjęciach

Siedlce znajdują się obecnie niemal w centrum Gdańska. Niegdyś jednak posiadały własny ryneczek i były podmiejską dzielnicą robotniczą. 

Pierwszą wzmiankę o wsi Siedlce znajdujemy po raz pierwszy w 1400 roku. Niewiele wiadomo o mieszkańcach, poza faktem, że istniał młyn. 40 lat później zajmowano się tu nawet uprawą winorośli. W Wielkim Przywileju z 1454 roku Kazimierz Jagiellończyk podarował wieś Gdańskowi, jednak już osiem lat później została spalona przez krzyżaków. Spora część wsi należała w epoce nowożytnej do Brygidek. Było to przyczyną wielu procesów z Gdańskiem. Brygidki bowiem sprowadzały do wsi partaczy, czyli rzemieślników nie należących do cechów, którzy w Gdańsku byli traktowani jako nieuczciwa konkurencja.

Prawdziwym czasem rozwoju dla Siedlec okazał się wiek XIX, kiedy wieś zaczęła się stawać robotniczym przedmieściem. W marcu 1874 roku została włączona do Gdańska. Sześć lat później w 340 domach i w 1325 gospodarstwach domowych mieszkało 5830 osób. W tym czasie w Siedlcach osiedlali się głównie robotnicy stoczniowi.

W kwietniu 1887 roku uruchomiono tramwaj konny, kursujący z Targu Siennego do pętli na Siedlcach. Po dziewięciu latach linia została zelektryfikowana. Linia tramwajowa przyspieszyła rozwój dzielnicy. Już w roku 1905 w Siedlcach mieszkało 9907 osób. Doprowadzono wodociągi, kanalizację oraz sieć gazową i elektryczną. W latach 20. XX wieku usunięto wały i fosy miejskie oraz Bramę Siedlecką, dzięki czemu dzielnica wciąż mogła się rozwijać. Powstawały tu głównie kilkurodzinne, ceglane domy robotnicze. Co ciekawe, to w Siedlcach znajdowała się pierwsza w Gdańsku ścieżka rowerowa. Biegła ona przy założonej około 1900 roku alei kasztanowo-lipowej. Siedlce były też popularnym miejscem dla działkowiczów, obrzeża dzielnicy zajmowały ich ogródki. W dzielnicy powstały też dwa kościoły. W 1898 Zbawiciela, zaś w 1906 roku św. Franciszka, istniejący do dzisiaj.Od roku 1925 zabudowywane było nie tylko centrum Siedlec. Powstała pierzejowa zabudowa wzdłuż dawnej trasy w kierunku Kartuz (obecna ul. Kartuska). Dzięki temu wykształciła się zwarta zabudowa od śródmieścia Gdańska aż do Siedlec. W dzielnicy pojawił się też m.in. popularny w Gdańsku kompleks kawiarniano-restauracyjny na tysiąc miejsc z dużą salą konsumpcyjno-widowiskową oraz letnim tarasem, zarządzany przez Josefa Derrę.

Szczęśliwie zniszczenia wojenne objęły tylko około 20% dzielnicy, dzięki czemu zachowała ona swój charakter.

Piotr Celej

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij namaila.