Północne eksploracje na południu: zamek Joannitów na wyspie Kos

W serii Północne eksploracje pokazywaliśmy zabytki z północy Polski. Znalazła się m.in. Twierdza Wisłoujście, jedyna morska fortyfikacja w Polsce sięgająca korzeniami do średniowiecza. Ekipa Strefahistorii.pl dotarła do podobnej twierdzy, znajdującej się w mieście Kos na wyspie o tej samej nazwie. Niezwykła budowla obecnie znajduje się w stanie zabezpieczonej ruiny. 

Zamek rycerski znajduje się w północno-wschodniej części wioski Andimachia. Według historycznych źródeł zamek zbudowany został na przełomie lat 1337 i 1346 przez magistrat Helion de Villeneuve, po tym jak wyspa Kos zajęta została przez Joannitów. Zakon Joannitów wykorzystywał zamek Andimachia jako więzienie dla rycerzy wykazujących nieposłuszeństwo i naruszających powszechnie przyjęte zasady, ale też dla tych, którzy nadużywali swojej pozycji. Zamek rycerski znajduje się na płaskowyżu w centrum wyspy. Jego fundamenty opierają się na wysokich skałach, ale mimo to są jest on dostępny z każdej strony. Pierwotnie jednak z jednej strony okalało budowlę morze, zaś od pozostałych zatoki i fosy. Wewnątrz dobudowanu schą fosę, zgodnie z myślą fortyfikacyjną w końcu XV wieku. Aż do momentu opanowania wyspy przez Osmanów w roku 1522 Zamek Joannitów był stale umacniany i zwiększano jego możliwości defensywne, dostosowjąc przede wszystkim do użycia broni palnej. Była to jedna z ważniejszych twierdz Joanitów, z wysokich murów i baszt widać bez problemu tureckie wybrzeże. 

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.