Strefa Historii prezentuje: Dotychczas nie publikowane zdjęcia ORP "Orzeł" oraz "Wilk"

Portal Strefa Historii trafił na unikatowe zdjęcia wykonane w Wielkiej Brytanii w 1939 roku. Przedstawiają one załogi okrętów ORP "Orzeł" oraz ORP "Wilk". Zdjęcia nie były dotychczas publikowane.

Zdjęcia nie zostały opisane bardziej szczegółowo przez autora. Oba okręty - Orzeł i Wilk - obecne razem w porcie sugerują iż może to być jeden z portów brytyjskich: Dundee, Rosyth, Edynburg lub Methil. Najbardziej prawdopodobnymi są Dundee oraz Rosyth.

ORP Orzeł przybył do Wlk. Brytanii z końcem października 1939 roku. Wyłoniło się wówczas wiele problemów technicznych i organizacyjnych. Okręt po krótkim pobycie w Rosyth został skierowany do stoczni Caledon Shipyard w Dundee, gdzie został zadokowany i poddany remontowi wraz z ORP „Wilk”. Okręt miał nieszczelności w balastach i zbiornikach, a także uszkodzony w wyniku licznych przestrzeleń kiosk i dziób. Ster pozbawiony był osłony, pióra śrub były wyszczerbiony, uszkodzony był falszkil. Naprawy wymagało również uzbrojenie okrętu. W dziale okrętowym brakowało zamków wyjętych w czasie internowania w Tallinnie. Podobnie wyglądała sprawa z aparatami torpedowymi, które wymagały dostosowania do angielskich torped typu Mark VIII.

W tym czasie załogi ORP „Orzeł” jak i ORP „Wilk” wypoczywały korzystając z gościnności Zarządu Miejskiego w Dundee, który umożliwił im bezpłatne korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, seansów filmowych, lodowiska i basenu pływackiego. W Dundee 16 listopada załogi obu okrętów odwiedził gen. Sikorski, odznaczając kpt. Grudzińskiego Krzyżem Virtuti Militari V klasy, a czterech oficerów i szesnastu podoficerów marynarzy Krzyżem Walecznych. Remont zakończył się 1 grudnia 1939 roku. Po opuszczeniu doku remontowego okręt wraz z „Wilkiem” popłynął do bazy w Rosyth.

Załogę okrętu uzupełniono o angielską grupę łącznikową. W Rosyth bazą polskich okrętów był okręt HMS „Forth”. Obie polskie jednostki weszły w skład Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych (Second Submarine Flotilla), dowodzonej przez kmdr. W.D. Stephensa. ORP „Orzeł” otrzymał rozpoznawczy znak taktyczny „85-A”. 8 grudnia 1939 ujawniono fakt pobytu ORP „Orzeł” w Wielkiej Brytanii. Wkrótce po ogłoszeniu tej informacji król Jerzy VI 11 grudnia 1939 nadał kapitanowi Grudzińskiemu odznaczenie Distinguished Service Order.

Zdjęcia zostały najprawdopodobniej wykonane właśnie w grudniu 1939 roku w Rosyth, na kiosku "Orła" widoczny jest już numer "85-A", na jednym ze zdjęć można również zobaczyć statek bazę okrętów podwodnych HMS "Forth". Grudniowy pobyt w Rosyth był również ostatnią okazją, kiedy załogi ORP "Wilk" oraz ORP "Orzeł" mogły spotkać się razem.

Fot. William Vandivert - LIFE Collections

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.