W Kaliningradzie otwarto wystawę poświęconą polskiej Marynarce Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Muzeum Światowego Oceanu zaprezentowały 7 listopada wystawę pt. "Fala za Falą. Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej".

W Kaliningradzie, w Muzeum Światowego Oceanu, Centrum Wojenno-Morskim, pawilonie wystawowym "Sześcian Wody" - otwarta została wystawa "Fala za Falą. Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej". Zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii wykonanych z nadzwyczaj cennych negatywów z lat 1941-47, które londyńska organizacja kombatancka Samopomoc Marynarki Wojennej w latach 50-tych ubiegłego wieku przekazała znanemu poznańskiemu pisarzowi i publicyście morskiemu, Jerzemu Pertkowi.

Pojedyncze zdjęcia z negatywów ukazywały się później w artykułach i książkach Pertka. Po śmierci pisarza spuścizna po nim trafiła do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wystawa wykonana przez Lecha Trawickiego (jej kuratora) obecnie wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Adama Fleksa (autora odbitek) przy współpracy z kustoszem Biblioteki Raczyńskich, Jerzym Matysiakiem, jest obecnie jedyną tak obszerną, wykonaną tradycyjną techniką mokrej ciemni, wystawą prezentującą życie na okrętach Marynarki Wojennej z czasu II wojny światowej.

Wystawa miała już kilka odsłon m.in w Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Muzeum Floty Bałtyckiej w Bałtijsku.

zdj./MMW