Zobacz jak kiedyś wyglądał Starogard Gdański

 
Starogard Gdański należy do najdawniej zasiedlonych rejonów północnej Polski, jednak pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1198, w dokumencie księcia pomorskiego Grzymisława, gdzie osada została ofiarowana Joannitom. W późniejszych wiekach budowano w Starogardzie grody obronne i osady otwarte.
W 1339 Krzyżacy nadali Starogardowi herb, zaś prawo miejskie zostało nadane w 1348r. W czasie wojny trzynastoletniej w latach 1454-66, Starogard został niszczony przez Krzyżaków, a w 1466r. zdobyty przez wojska polskie.
Miasta nie omijały liczne zarazy, wojny i pożary. W 1484 r. znaczną część Starogardu zniszczył wielki pożar, w którym nie spłonął jedynie kościół farny p. w. św. Mateusza.
W 1772 miasto zostało zajęte przez Prusy w wyniku I rozbioru Polski. Do Polski Starogard wrócił 29 stycznia 1920r. Nastąpił wtedy przemarsz wojsk gen. Józefa Hallera, obejmujących miasto w imieniu Rzeczypospolitej.
Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r., Starogard zajęły wojska niemieckie. Hitlerowcy utworzyli w mieście podobóz obozu koncentracyjnego Stutthof.
Dziś Starogard jest prężnym i samodzielnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym.
 
AK