Prace na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Na placu budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy ul. Wałowej realizowane są prace II etapu inwestycji polegające na kompleksowym wykonaniu siedziby Muzeum. Trwa wznoszenie ścian wewnętrznych, słupów i stropów budynku oraz pochyłej wieży. Z dna wykopu zaczyna wyłaniać się zarys przyszłej siedziby muzeum. 
 
Powierzchnia budynku będzie wynosić około 23 tys. m2. Na wystawę główną przeznaczono około 5  tysięcy m2, co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.  
 
- Od października 2014 r. na placu budowy pracuje Generalny Wykonawca: konsorcjum firm Warbud S.A., Hochtief Polska S.A. oraz Hochtief Solutions AG. Prace idą pełną parą, zgodnie z uzgodnionym harmonogramem. – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum – Wykonawca ma 21 miesięcy na ukończenie budowy, a więc powinien zakończyć prace latem 2016 r. W maju tego roku została podpisana umowa na produkcję wystawy stałej z firmą Qumak, która wygrała przetarg. Realistycznie rzecz oceniając, biorąc pod uwagę konieczność uzyskania zgód na użytkowanie, realne wydaje się otwarcie Muzeum jesienią 2016 r.
 
Zadaniem generalnego wykonawcy Muzeum jest kompleksowa budowa wraz z instalacjami, wykończeniem i wyposażeniem budynku, z wyjątkiem elementów wystawy stałej Muzeum. Główny zakres prac obejmuje wykonawstwo 6 kondygnacji podziemnych, gdzie znajdować się będzie wystawa stała oraz 8 kondygnacji naziemnych. 
 
- Obecnie prowadzone prace żelbetowe zbliżają się do poziomu „0”, sukcesywnie zamykane są stropami przestrzenie przeznaczone na wystawę stałą. Na ukończeniu jest również  budowa monumentalnych schodów prowadzących z poziomu -4,50 do -14. Montowane są prefabrykaty pod przyszłą widownię sali konferencyjnej – wyjaśnia Karol Kalinowski, Kierownik Projektu – Postępują  też prace związane z realizacją ścian pochyłej wieży, która będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie. 
Znajdą się tam m.in. biblioteka, sale dydaktyczne i konferencyjne oraz kinowa, zaś na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska. Realizacja niezwykle skomplikowanej konstrukcji wieży odbywa się przez całą dobę. Wykonano już znaczną część stropu parkingu podziemnego oraz ściany łukowe sali konferencyjnej.
Na płycie fundamentowej, na głębokości 14 m, znajdują się już pierwsze i największe eksponaty z kolekcji Muzeum, które zostały już tam umieszczone w styczniu br. Na dnie wykopu znalazły się: dwa czołgi – amerykański Sherman oraz sowiecki czołg T 34/85, niemiecka torpeda typu G7a i towarowy wagon kolejowy produkcji niemieckiej. Każdy z eksponatów będzie można zobaczyć w przyszłości na wystawie stałej Muzeum.