Szlak Gotyckich Zamków - Gniew

Przedstawiamy Państwu nową serię mini-artykułów poświęconych gotyckim zamkom na Pomorzu.

cz. II Gniew - strażnik Wisły
 

Zamek w Gniewie jest najstarszym na zachodnim brzegu Wisły. Jego budowę rozpoczęto już w roku 1290, trwała wraz z adaptacjami aż do połowy XIV wieku. Zamek ma kształt niemal kwadratowy - jego boki mają wymiary 47x47,5 metra. Cztery baszty bronią jego narożników, najważniejsza jest tzw. bergried, czyli basta ostatniej obrony o wysokości 48 metrów. Sporym problemem było zaopatrzenie w wodę. Wisła ówcześnie przepływała pod samym zamkiem, ale woda z niej nie była zdatna do picia. Pomimo problemów inżynieryjnych na dziedzińcu wybudowano ponad 20-metrową studnię. Na podzamczu znajdował się niewielki port z własnymi spichlerzami i stateczkami, które miały pomagać w kontrolowaniu ruchu wiślanego.

Obecnie twierdza ma prywatnego właściciela. Niedawno nad dziedzińcem pojawił się szklany dach. Stworzono w ten sposób miejsce na konferencje i koncerty. Teraz zamek pełni przede wszystkim funkcję hotelową i gastronomiczną, ale jedno ze skrzydeł zajmuje oddział Gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

Na dawnej krzyżackiej twierdzy działają też stowarzyszenia historyczne i warsztat kowalski. Promocja zamku opiera się na lekcjach żywej historii oraz wydarzeniach historycznych. Sztandarowymi imprezami stały się konny turniej króla Jana oraz inscenizacja „Vivat Vasa”, która jest największą w Polsce imprezą historyczną odtwarzającą wojskowość XVII-wieczną.

Zobacz też: 

cz. I cyklu: Bytów - pruski sąd i więzienie w jednym miejscu: http://strefahistorii.pl/article/830-szlak-gotyckich-zamkow-bytow

Piotr Celej

 

/fot. pomorskie.travel

Tagi: