Urząd celny w Gdyni ma 90 lat

90 lat temu, w maju 1925 powstał Samodzielny Urząd Celny I klasy w Gdyni. Do jego utworzenia przyczynił się rozwój gdyńskiego portu. Jednak historia gdyńskiej Izby Celnej sięga kilka lat wstecz. 
 
Od 1922 do 1925 roku obsługą towarów w Gdyni zajmował się Urząd Celny w Strzebielinie Morskim, a do portu dojeżdżał jeden jedyny celnik Sylwester Kreja. Zjawiał się dwa, trzy razy w tygodniu na odprawie towarów, które przechodziły przez powstający gdyński port. W 1925 roku było 4 pracowników. Naczelnikiem w siedzibie przy ulicy Chrzanowskiego został Stanisław Lewandowski. Pod koniec lat 20-tych zatrudniano już kilkudziesięciu funkcjonariuszy, a w 1936 roku zapadła decyzja o budowie nowej siedziby, którą dzisiaj zajmuje Zarząd  Morskiego Portu Gdynia S.A. Tuż przed wojną przez Gdynię przechodziło 50% całego handlu zagranicznego Polski, a służbę pełniło tu 400 celników.
 
Niemiecki najazd na Polskę w dniu 1 września 1939r. spowodował mobilizację wielu pracowników Urzędu, wielu z nich trafiło następnie do obozów jenieckich. 1 września Niemcy zamordowali na stacji w Szymankowie polskich kolejarzy i inspektorów celnych z formacji, która nadzorowała pracę organów celnych Wolnego Miasta Gdańska. Urząd Celny w Gdyni pracował do 13 września, w dniu następnym do Gdyni weszły oddziały niemieckie. Wielu spośród pracowników UC aresztowano. Część z nich (m.in. naczelnik Wiktor Fałatowicz, kierownik działu PC Kazimierz Downarowicz) została zamordowana wraz z tysiącami innych mieszkańców Wybrzeża w Piaśnicy w listopadzie 1939r., kiedy likwidowano zakładników gdyńskich.
 
Gdynia została wyzwolona 28 marca 1945r, oficjalnego otwarcia Urzędu Celnego w Gdyni dokonano pod koniec czerwca 1945r. W 1956r. Urząd został pozbawiony swojej dotychczasowej głównej siedziby przy ul. Rotterdamskiej 9, gmach przejął Morski Port Handlowy w Gdyni. Od tego czasu siedziba Urzędu mieściła się do lutego 2005r. przy ul. Polskiej 8. Okres lat 60-tych i 70-tych to czas kolejnych przemian nie tylko w zakresie struktury organizacyjnej samego Urzędu. Zmianie uległo całe ustawodawstwo celne, które po swojej dwukrotnej transformacji w 1962r i w 1975r zostało dostosowane do istniejącego w tym czasie "realnego socjalizmu". Polska przełomu lat 80-tych i 90-tych to okres olbrzymich przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Wszystkie te aspekty wiązały się z procesami likwidacji zmonopolizowanej gospodarki planowania centralnego i przechodzeniem do gospodarki rynkowej. Dla realizacji tych działań przyjęto cały szereg ustaw gospodarczych, wśród których do najważniejszych należało niewątpliwie nowe prawo celne, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 1990r.
 
Pod koniec lat 90-tych pojawiła się idea połączenia Urzędów Celnych w Gdyni i Gdańsku. Siedzibą połączonego organizmu wybrano Gdynię, ze względu na dysponowanie budynkiem zdolnym pomieścić większość komórek wewnętrznych. Z dniem 21 marca 2005r. Izba Celna w Gdyni przeprowadziła się do nowego budynku przy ul. Północnej 9a.
 
Dzisiaj jest ponad 200 pracowników Urzędu Celnego w Gdyni, który znajduje się przy ulicy Północnej, a swoim zasięgiem obejmuje Gdynię, Sopot, także powiaty: pucki, wejherowski, kościerski i kartuski. W ubiegłym roku dzięki pracy służby celnej do budżetu państwa wpłynęło 25 miliardów złotych. To stanowi 1/3 całego budżetu Polski. Można powiedzieć, że co godzinę zarabiamy dla kraju 2 miliony złotych - z dumą wylicza Marcin Daczko, rzecznik Izby Celnej.   

Tagi: