W lipcu odbędzie się festiwal poświęcony historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego zaprasza Festiwal Historyczny Lotniczy Puck 2015.

Jest to druga edycja festiwalu entuzjastów lotnictwa oraz Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Szczegóły programu oraz dalsze informacje związane z festiwalem zamieszczane będą na stronie wydarzenia oraz na stronach Stowarzyszenia Historycznego MDLot i Muzeum MDLot.

Pasjonaci ze Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego, którzy od wielu lat gromadzili pamiątki związane z tą niezwykłą jednostką w rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2014 r. doprowadzili do otwarcia pierwszego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucki. Muzeum MDLot mieści się w jednym z zachowanych, historycznych budynków zajmowanych przez jednostkę w okresie międzywojennym.

W lipcu 1920 w Pucku zorganizowana została Baza Lotnictwa Morskiego. Pod koniec 1921 Baza Lotnictwa Morskiego i Szkoła Lotników Morskich przekształcone zostały w jednostkę noszącą nazwę Lotnictwo Morskie i podporządkowaną dowódcy Floty. W maju 1922 Lotnictwo Morskie podporządkowane zostało dowódcy 2 Pułku Lotniczego jako Detaszowany Dywizjon Lotniczo-Wywiadowczy. W połowie 1923 pododdział przemianowany został na Morski Dywizjon Lotniczy, który pod względem personalnym i zaopatrzenia w sprzęt podlegał szefowi Departamentu IV Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych, a pod względem taktycznym i wyszkolenia dowódcy Floty. 9 grudnia 1932 r. dywizjon włączony został w skład Marynarki Wojennej.

I eskadra wyposażona była w 2 samoloty Lublin R-VIIIter i jeden wodnosamolot CANT Z.506B

II eskadra posiadała na ewidencji 10 samolotów Lublin R-XIIIter i Lublin R-XIIIG.

W roku 2008 Krajowy Rejestr Sądowy Sądu Rejonowego w Gdańsku wpisał w rejestr fundację pn. Fundacja MDLot. (Morski Dywizjon Lotniczy) (Nr KRS 0000438246) z siedzibą w Pucku – skupiającą czynnych zawodowo lotników pod zarządem mgr Mieczysława Celejewskiego z honorowym tytułem "komandor" – z nadzieją na odtworzenie historycznej jednostki wojskowej.

Poniżej program najbliższego wydarzenia upamiętniającego działalność jednostki:

17 lipca (piątek)

Grupy rekonstrukcyjne - park przy Al. Lipowej w Pucku

18 lipca (sobota)

"Polski wrzesień 1939 r." - ul. Morska

"II Wojna Światowa" - park przy Al. Lipowej

"Normandia 1944" - ul. Morska

"Dioramy historyczne 1939-45" - park przy Al. Lipowej

Replika 1:1 Lublin R-XIII G - plaża "zielona"

"Parada pojazdów wojskowych" - rynek i okoliczne ulice Pucka

19 lipca (niedziela)

"Obrona MDLot 1939" - plaża "zielona"

 

Tagi: