Zabytki na sprzedaż - przychodnia i Ludolfino

Przed wojną ekskluzywny hotel. Przez kilka ostatnich dekad – strasząca ruina.  Niegdysiejsza przychodnia, wybudowana jako hotel Deutsher Hof znalazła właściciela. Deweloper Moderna Investment zapłacił za niego 7,6 mln zł
 
Moderna Investment lubi zabytkowe lokalizacje. Po inwestycjach, które dobrze wpisały się w pejzaż centrum Gdyni, w tym najnowszej Baltiq Plaza, przyszedł czas na oliwskiego „Titanica”, czyli dawny hotel o pięknej nazwie Deutscher Hof Mascotte, znajdujący się na roku ulic Grunwaldzkiej i Poczty Gdańskiej, pod numerem Grunwaldzka 505.
Porównanie do Titanica nie jest przypadkowe. Obiekt wybudowano przed rokiem 1915, a więc w tym samym czasie, kiedy w stoczni Parland And Wollf budowano ostatniego z serii transatlantyków, do której należał Titanic.
Z wielkimi statkami hotel łączyło wiele elementów architektonicznych. Wielkie okna, które zdominowały fasadę, czy imponujące schody, które robiły wrażenie nie tylko na gościach hotelowych, ale także pacjentach przychodni. 
Pierwszym właścicielem budynku, położonego najpierw przy Bahnhofstraße 10 lub Danziger Straße 9, a z czasem, kiedy Oliwa została przyłączona do Gdańska, przy ul. Pommersche Straße 137 i od 1 września Adolf Hitler Strasie 505, był niejaki Martin Knaak. W latach 20 – tych XX wieku hotel dysponował 80 łóżkami. W tym czasie przeszedł także rozbudowę. W pierwszych dniach lipca 1926 roku uroczyście otwarto nowe sale towarzyskie, bilardowe, zabawowe, czytelnie i kręgielnie. Odbył się także uroczysty koncert w kawiarni Mascotte. 
Po 1945 roku mieściły się tutaj instytucje państwowe i zjednoczenia, a potem przychodnia.
Obiekt przy ulicy Grunwaldzkiej 505 sprzedany został wraz z przyległymi działkami, z których znikną parterowe XIX wieczne domi. Jeden z najbardziej urokliwych  - znajdujących się naprzeciw hotelu, opuścił krajobraz dzielnicy już w ubiegłym roku.
Moderna Ivestment na nabytych przez siebie terenach zamierza wybudować apartamenty, market i może odtworzyć dawną funkcję hotelu. Kto wie, może już wkrótce właścicieli znajdą kolejne znajdujące się w pobliżu zabytki, w tym dwory Stawowie, oraz należące do Akademii Wychowania Fizycznego Ludolfino.
Co w przyszłości stanie się z piękną Ludolfiną? (foto BG)
 
Pierwszy wystawiony jest na sprzedaż prze Urząd Marszałkowski. W drugim znajduje się na razie biblioteka Akademii Wychowania Fizycznego, którą uczelnia planuje, po wybudowani Hali Blanika, przenieść do centralnej części swojego kampusu. Wtedy zabytkowy dwór, który wymaga poważnego remontu, trafi najprawdopodobniej na sprzedaż.
 
 

Tagi: