Dawny Gdańsk i Pruszcz Gdański w Bibliotece Cyfrowej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku – Filia w Pruszczu Gdańskim, zaprasza wszystkich internautów do odwiedzania Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Jej celem jest udostępnianie w sieci pełnych tekstów zasobów piśmienniczych instytucji partnerskich, w tym zbiorów zabytkowych i starodruków, stanowiących zabytki piśmiennictwa naszego regionu
 
PBC gromadzi też interesujące zbiory z punktu widzenia historii i kultury naszego regionu, dokumenty życia społecznego, zabytkowe zbiory kartograficzne. Szczególnie polecamy interesujące zbiory graficzne, np. kolekcje pocztówek z Gdańska, XIX-wieczne książki adresowe Gdańska i okolic. Możemy je znaleźć w zakładce Kolekcje, w dziale Regionalia.  Gdy w okienko wyszukiwarki, znajdującej się na stronie PBC, wpiszemy interesującą nas frazę „Pruszcz Gdański” - znajdziemy tam kilka interesujących pozycji książkowych.
Jest tam już m. in. tekst wydanej trzy lata temu „Kroniki wsi Pruszcz w powiecie Gdańskie Wyżyny” W. Hoffmanna. Tam też odnajdziemy pełne teksty Raportów gospodarstwa doświadczalnego w Pruszczu z lat 30-tych XX wieku, napisane w języku niemieckim. Szukając dalej natrafimy na  ciekawostkę - wydaną w 1924 r. pracę autorstwa Stefana Dziewulskiego pt. „Ludność Wolnego Miasta Gdańska”, w której możemy zapoznać się  z zagadnieniami demograficznymi w gminach obecnie powiatu gdańskiego (poprzednio Powiat Gdańskie Wyżyny).
Na pewno takie poszukiwania internetowe przyniosą wiele emocji uważnym czytelnikom, zapraszamy  więc na stronę http://pbc.gda.pl. Nasza biblioteka pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim jest jednym z partnerów projektu PBC, zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Tagi: