Żeton, krzyżyki i ikona w fundamencie domu

Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikonę podróżną z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy, czyli pamiątki po rosyjskich żołnierzach, którzy zginęli w trakcie Wojny Siedmioletniej, podczas oblegania Kołobrzegu, pokazano w tamtejszym Muzeum Oręża Polskiego.

Rosjanie podczas wojny siedmioletniej trzy razy oblegali Kołobrzeg: w 1758, 1760 i 1761 roku. O znalezieniu szczątków trzech z nich, w miejscowości Obroty w gminie Kołobrzeg, poinformowali właściciele domu, którzy postanowili ocieplić fundament swojego domu. - Zarówno forma przedstawienia, jak i ikonografia wskazują, że jest to ikona prawosławna, wykonana ok. II połowy XVIII wieku. Podobne znajdowano na polach bitewnych z udziałem żołnierzy rosyjskich m.in. z okresu wojny siedmioletniej – wyjaśniał na specjalnej konferencji dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz. Wydobyte szczątki zostały pochowane na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu. Wydobyte zabytki, Prokuratura Rejonowa przekazała na rzecz Muzeum Oręża Polskiego. Dwa kolejne znalezione zabytki to krzyżyki. Na podstawie analizy porównawczej przyjęto, że są to również krzyżyki prawosławne, niemniej wymaga to prowadzenia dalszych badań. Ciekawym znaleziskiem jest żeton. Jest to albo żeton folwarczny, albo token (liczman), służący w dawnej rachunkowości, z wizerunkiem Ludwika XIV i Herbem Wielkim Królestwa Francji w postaci fleur-de-lys, czyli trzech lilii na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną, obowiązujący do rewolucji francuskiej. Są to jedyne, oryginalne artefakty z okresu wojny siedmioletniej w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego (do tej pory Muzeum posiadało tylko kilka kul armatnich z tej wojny).

red. Bartosz Gondek

foto/Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: