Biskup urzędnik i Dom Wiedemanna czyli historiografia na ciekawie

Pełna sala na wykładzie z historii historiografii? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że takie rzeczy wydarzają się w Domu Wiedemanna, prelegentem jest dr hab. Radosław Biskup z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a bohaterem John A. Muhl, wybitny badacz historii Pruszcza Gdańskiego i okolic z początku XX wieku, staje się to możliwe!
Praca Johna A. Muhla na temat Pruszcza i okolicznych miejscowości stanowi, obok Kroniki Hoffmana podstawowe źródło do badań historyków i regionalistów. O ile jednak Kronika Hoffmana ukazała się w polskim przekładzie, to praca Muhla - bardziej rozległa i szczegółowa, cały czas czeka na swoją szansę. O jej autorze - ojcu współczesnych badaczy terenów od południa przylegających do Gdanska, opowiadał dr hab. Radosław Biskup, historyk, redaktor merytoryczny, tłumacz i propagator pracy J.A Muhla. Mimo że był to wykład typowo historiograficzny, przyciągnął on do Domu Wiedemanna kilkadziesiąt osób. Kto nie był - niech żałuje. Już wkrótce zaś, 20 lipca - Bartosz Gondek opowie o mocno skomplikowanej, a bardzo przydatnej do dziś etykiecie związanej z biletami wizytowymi, czyli – "Zanim powstał SMS: bilet wizytowy i związany z nim obyczaj".
(Red.) fot Dom Wiedemanna

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: