Lagrowi ludzie i Strefa Historii

„Lagrowi ludzie...” dr. Marcina Owsińskiego to szczegółowa, wielowątkowa i poruszająca opowieść o pierwszej próbie sądzenia osób funkcyjnych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W książce zaprezentowano biografie 16 osób, którzy w obozie byli kapo czy blokowymi, objętych śledztwem i postawionych przed sądem. Śledztwo toczyło się w polskim już Gdańsku od połowy 1945 r., sam publiczny i bardzo medialny proces natomiast przeprowadzono przed Specjalnym Sądem Karnym w kwietniu i maju 1946 r. W wyniku postępowania 11 osób skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano publicznie w Gdańsku 4 lipca 1946 r. w obecności dziesiątek tysięcy świadków.
 
Szacuje się, że od 1945 r., spośród kilku tysięcy SS-manów, nadzorczyń i współpracujących więźniów pełniących różne funkcje w KL Stutthof, przed sądami stanęło łącznie ponad 120 mężczyzn i kobiet. Skazano zaś zaledwie ok. 110 osób. Ostatnie procesy toczyły się w Hamburgu jeszcze w 2022 r. 
 
Wśród materiałów źrodłowych zamieszczonych w bibliografi znajduje się także nasza publikacja związana z zaginionymi podobozami KL Stutthof w Pruszczu i Rusocinie. 
Więcej o tym znajdziecie w poniższym linku:
Cieszy, że praca wykonana przez nasz portal została dostrzeżona i stanowi cenne źródło wiedzy dla autorów dużych rozpraw naukowych. 
 
klb
(Fot. W. Leszczyński, Archiwum Muzeum Stutthof)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: