Jesień w Muzeum Gdańska

Jesień przynosi zmiany w funkcjonowaniu oddziałów Muzeum Gdańska. Zamknięte zostaną Kuźnia Wodna w Oliwie, Muzeum Nauki Gdańskiej i Wartownia nr 1 na Westerplatte. W weekend, 1-2 października, będzie można bezpłatnie odwiedzić te oddziały na zakończenie ich letniej działalności. Ale – to nie wszystko.

W nadchodzącym sezonie zimowym będzie czynnych pięć oddziałów: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej. Zwiedzanie ich będzie możliwe w godz. 10.00-16.00. W czwartki oddziały Muzeum będą czynne do godz. 18.00. Poniedziałki to dzień wolnego wstępu, zaś we wtorki oddziały będą zamknięte dla zwiedzających. Na sezon zimowy zamknięty również zostanie punkt widokowy na wieży Ratusza Głównego Miasta.

W weekend, 1-2 października, na zakończenie działalności oddziałów sezonowych wstęp do nich będzie bezpłatny. Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Nauki Gdańskiej w wieży kościoła św. Katarzyny, Kuźni Wodnej w Oliwie i Wartowni nr 1 na Westerplatte, które będą czynne do godz. 18.00. Ciekawe rzeczy dzieją się też w Twierdzy Wisłoujście. W toku prowadzonych obecnie prac konserwatorskich, znajdujące tam urokliwe kamieniczki odzyskują właściwy dla XVII w. wystrój barwny elewacji. W czasie, kiedy powstały, mur ceglany pokryty był cienką warstwą wyprawy tynkarskiej, malowanej w kolorze czerwonym, tak, że spod tej warstwy widoczny był wątek muru. Kolorystyka elewacji została określona na podstawie szczegółowych badań. Zarówno tych elewacjach, jak w innych miejscach Twierdzy zachowało się sporo resztek dawnego opracowania malarskiego. Relikty zostały przebadane w laboratorium, gdzie zidentyfikowano barwniki i spoiwo.

bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: