Mała Łania nie dla polskiego rządu. Willę Marii Curie - Skłodowskiej kupiła Dominika Kulczyk

W ubiegłym roku w maju informowaliśmy, że rząd zdecydował się na zakup podparyskiego domu Marii Curie Skłodowskiej, willi Mała Łania. W świetle reflektorów informowała o tym Polska Agencja Prasowa, minister kultury i sam pan premier Mateusz Morawiecki na twitterze.

Więcej o tym jak opowiadano o tym zakupie rok temu pisaliśmy tu:

Kupujemy Małą Łanię

Tymczasem wczoraj gruchnęła wiadomość, że willę należącą niegdyś do polskiej badaczki zakupiła Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. Po remoncie będzie tu działać Dom Siostrzeństwa. Według planów przyznawane będą w nim nagrody dla zdolnych kobiet, których działalność można porównać do naukowych odkryć Marii Skłodowskiej-Curie. To nie jest duży budynek. Dom zbudowany został w 1890 roku i dziś ma status zabytku. Jego powierzchnia wynosi 120 m kw. W tylnej części znajduje się ogródek o powierzchni 900 m kw. W środku zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju z XIX wieku.

Wiadomość o kupnie budynku jest istotna bo dom noblistki jest cenny dla polskiej historii. Ostatecznie budynek trafił w ręce Dominiki Kulczyk, prezeski Kulczyk Foundation.

Według wstępnych planów w budynku ma powstać Dom Siostrzeństwa. Będzie to miejsce spotkań i pracy kobiet z całego świata. Te najzdolniejsze będą nagradzane – to symboliczne nawiązanie do naukowych osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie i jej nagrody Nobla.

Budynkiem byli zainteresowani też Francuzi. To atrakcyjna lokalizacja w otoczeniu zieleni. Kilkaset metrów od domu znajduje się stacja szybkiej kolejki podmiejskiej RER, dzięki czemu łatwo dojechać stąd do centrum Paryża. Miejscowość Saint-Remy-les-Chevreuse otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka.

klb

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: