Przed nami Noc Muzeów. Dokąd warto się wybrać?

Przed nami Noc Muzeów, z tego powodu czeka nas na Pomorzu bardzo dużo atrakcji. Dziś na Strefie Historii o kilku pierwszych. Wkrótce, w tym tygodniu, kolejne.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni specjalnie w Noc Muzeów otworzy nową wystawę na słynnym zabytkowym niszczycielu, „ORP Błyskawica – wierny okręt” . Wstęp w Noc Muzeów kosztować będzie tylko 1 złotych. Od 17 maja wystawa będzie normalnie dostępna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-13.00 i 14.00-18.00.

Z kolei Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach zaprasza na wernisaż kolaży w wersji cyfrowej Beaty Mordawskiej pt. "Dlaczego nie poznałam mojej babci, gdy była młoda", oraz na dalekie podróże muzyczne, w które zabiorą nas gongi, muzyka z lat '60 czy też muzyka tradycyjna w wykonaniu Koleczkowian. Będzie też pokaz mody „Dziewczyny z Kartuz jadą nad morze”, w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Retrospekcja GRH Retrospekcja.

W gdańskim spichlerzu Błękitny Baranek, podczas nocnego zwiedzania spotka rekonstruktorów historycznych z grupy Gdańska Rota Mieszczańska. Średniowieczni strażnicy będą patrolować muzeum, pilnując porządku, jaki ich zdaniem powinien panować w spichlerzu. W spichlerzu będzie się można także natknąć na na różne inscenizacje z życia dawnych gdańszczan. Ktoś będzie szył buty, ktoś inny będzie robił zakupy przy kramie albo gręplował owcze runo… Do końca nikt nie może zaplanować tego, co się wydarzy. Takie jest życie – nieprzewidywalne. Na miłośników historycznej rozrywki będą czekały stare (takie sprzed wieków) gry planszowe. Oczywiście ktoś wyjaśni zasady i na pewno nie zabraknie partnerów do rywalizacji w stylu retro.

Średniowieczne koncerty na lirę i śpiew umilą zwiedzanie o określonych godzinach:

• 18:30 – na ul. Chmielnej, przed wejściem do Spichlerza „Błękitny Baranek”,

• 22:00, 23:00, 0:00 – we wnętrzu Spichlerza. Piwnica Romańska zaprasza na nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów. Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przewodnicy będą na miejscu przez całą Noc Muzeów. Ostatnie oprowadzanie zacznie się po północy. Oprócz Piwnicy Romańskiej zobaczyć będzie można także XIII-wieczne podziemia klasztorne, ossuarium z XVI/XVII wieku i relikty dawnego kościoła św. Mikołaja. Czas zwiedzania to około 45 minut. Po ukończeniu opisanej trasy będzie można przejść do bazyliki św. Mikołaja, gdzie oo. Dominikanie organizują nocne zwiedzanie świątyni. Ponadto o godz. 22:00 w kościele rozpocznie się koncert pieśni paschalnych pt. „Radosna światłości” w wykonaniu Chóru św. Mikołaja.

Na sopockim grodzisku przeniesiemy się z kolei w świat bajek. W skansenie archeologicznym ożyje historia wczesnego średniowiecza – za sprawą warsztatów, pokazów i inscenizacji. Dodatkowo mistrzowie i mistrzynie sztuki przetrwania będą mogli spróbować swoich sił w osadzie z epoki kamienia.

bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: