Co to jest warszawskie Szpiegowo?

Zamkięte osiedle na warszawskim Mokotowie, do 1989 roku zajmowane przez Rosjan związanych z ambasadą ZSRR w Warszawie i pracowników biur handlowych, dziś oficjalnie zostało przejęte przez komornika. To symboliczny koniec pewnej epoki.   

Modernistyczny budynek powstał dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady ZSRR. Nad jego projektem pracowali architekci Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Za część konstrukcyjną odpowiadał inżynier Andrzej Krawczyk. Charakterystyczną częścią budynku są kaskady oraz prześwit w środkowej części, który zamknięto na górze przestrzenią dwóch kondygnacji. W najwyższym punkcie ma 11 kondygnacji. Oddano go do użytku w 1978 roku – wtedy wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy.

Co ciekawe, podobne budynki dla swoich mieszkańców miała otrzymać Polska Ludowa w Moskwie. Stosowna umowę w 1974 roku podpisał Edward Gierek. Jednak strona polska nie otrzymała nigdy takich nieruchomości w stolicy ZSRR.

Było to pierwsze zamknięte osiedle w Polsce, choć do otoczonego marmurowo-stalowym ogrodzeniem (które dodatkowo wyposażono w drut kolczasty) i najeżonego kamerami budynku bardziej pasowałoby określenie „twierdza”. Mieszkańców osiedla odgradzał od otoczenia kompleks budynków socjalnych (od strony ulicy), a także staw (od strony Parku Sieleckiego).

„Szpiegowo” było też samowystarczalne. Jeżeli chodzi o potrzeby społeczne i kulturalne mieszkańców, było tu wszystko: świetlica dla dzieci, sala kinowa, biblioteka, klub (do którego mieli wstęp wyłącznie osoby z odpowiednich kręgów), a nawet gabinet dentystyczny i sauna.

Blok na Mokotowie był opuszczony od końca 1989 roku. To popularne miejsce wśród osób, które lubią odkrywać opuszczone miejsca. Nie jest to jednak takie proste. Blok jest ogrodzony i pilnowany przez ochroniarza. Gmach opustoszał w połowie lat 90. W 2005 roku otwarto w nim Club 100, który był chętnie odwiedzany przez mieszkających w Warszawie Rosjan. Jednak klub nie przetrwał długo i również został zamknięty.

(oprac. KLB)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: