Zabytki podczas wojny na Ukrainie

Zabijanie ludności cywilnej, rujnowanie miast i niszczenie dorobku kultury, także muzeów. Wojna na Ukrainie, podobnie jak kilka lat temu walki na Bliskim Wschodzie czynią poważny uszczerbek dla światowego dziedzictwa kulturowego. Spalone muzeum Marii Prymaczenko w Iwanikach pod Kijowem, zbombardowane muzeum retro – komputerów. Zniszczone dziesiątki prywatnych kolekcji i zbiorów zabytków. Lwowskie zabytki i rzeźby zabezpieczane i rozśrodkowywane przez przez konserwatorów sztuki.

Tuż obok nas dzieją się rzeczy, które miały ostatnio miejsce w Europie, podczas II Wojny Światowej. Już w piątek, o godzinie 17, w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta, będzie się można dowiedzieć więcej na temat tego, co obecnie dzieje się w ukraińskich muzeach. 1 kwietnia 2022 roku, o godz. 17.00 odbędzie się tam spotkanie z Ludmiłą Rybczenko, wicedyrektorką Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny. Ukraińskie dziedzictwo kulturowe zdeponowane w wielu muzeach i galeriach sztuki obejmuje okres od liczącej około 6 tys. lat neolitycznej kultury trypolskiej po czasy obecne. Tylko w samym Narodowym Muzeum Historii Ukrainy, jednym z najbogatszych w zabytki i dzieła sztuki, znajduje się ponad 800 tys. obiektów. Wojna w Ukrainie postawiła tamtejszych muzealników w niezwykle trudnej sytuacji.

– Ludmiła Rybczenko jest wicedyrektorką Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Ewakuowała się z ostrzeliwanego miasta wraz z córką. Znalazła schronienie w Gdańsku. Muzeum, którym współkieruje, choć w nazwie ma drugą wojnę światową, opowiada o wszystkich konfliktach zbrojnych XX i XXI wieku, w których udział brali Ukraińcy – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

– Nasz gość opowie, jak wojna po raz kolejny dotknęła ukraińskie miasta i jak jej muzeum musiało zmierzyć się z wojennym barbarzyństwem. Zweryfikowało ono bowiem nie tylko naszą wiarę w niezmienny pokój i dobrobyt, ale również postawiło muzealników wobec konieczności walki o dziedzictwo kulturowe w warunkach, które znali wyłącznie z podręczników. Muzeum Gdańska, podobnie jak inne polskie muzea włączyła się w akcję pomocy muzealnikom wysyłając materiały do zabezpieczenia muzealiów i najcenniejszych zbiorów. Wstęp na piątkowe spotkanie jest nieodpłatny. Wydarzenie w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi. Wystąpienie Ludmiły Rybczenko przetłumaczy dr Dmitryi Panto.

(red.) Bartosz Gondek fot.  Europa Press News / Contributor

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: