Maszyny do pisania z Fabryki Karabinów

Samoloty, pociągi, samochody ciężarowe i osobowe, radia ale – nie tylko. Przed wojną w Polsce produkowano także maszyny do pisania. Najbardziej znane powstawały w … Fabryce Karabinów.
„Mała EfKa” „EfKa” i „Duża EfKa”. Pierwsza bardzo nowoczesna i kompaktowa, umieszczona w eleganckiej walizce. Druga standardowa – od niej się wszystko zaczęło i trzecia – streamlinowa, z dużym wałkiem, pozwalającym na pracę z większymi dokumentami. Fabryka w której powstawały otwarta została w 1898 roku i działała do I Wojny Światowej. Potem Rosjanie wywieźli znajdujące się w niej maszyny. Na mocy reparacji wojennych  trafiły tutaj maszyny z Gdańskiej  Fabryki Karabinów, dając początek produkcji polskich karabinów Mauser. Tak powstała „FK”, czyli Fabryka Karabinów. Ubocznym produktem fabryki były , wzorowane na najlepszych rozwiązaniach zagranicznych, maszyny do pisania „FK”. Większe- były kopiami maszyn amerykańskich. Z kolei mała EfKa, produkowana była od 1938 roku jako rozwinięcie szwajcarskiej maszyny firmy Pailard. Poza bronią  i maszynami F.K. produkowała takżer także proste obrabiarki i narzęðzia. Zatrudnienie w sierpniu 1938 roku wynosiło 340 pracowników umysłowych i 1800 fizycznych. Park maszynowy stanowiło ok. 2000 urządzeń. Po wojnie zakłady nazwano imieniem Karola Świerczewskiego. Od 1971 do 2010 roku był to warszawski VIS.
 
(red.) oprac. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: