Jaki będzie świat w 2022 roku? Co przewidywano sto lat temu?

Ludzie od lat próbują przewidzieć przyszłość, lecz jakże rzadko te wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością. Dziś mamy niezwykłą okazję przeczytać o tym, jak wyobrażano sobie współczesny nam świat w 1922 roku. 9 lutego 1923 roku „Ilustrowany Kuryer Codzienny” opublikował artykuł „Jak będzie wyglądał świat w roku 2022”. Było to streszczenie publikacji „amerykańskiej gazety”.

- Za sto lat książki  i gazety nie będą się już drukować; ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym – przewidział David Wark Griffith, innowator techniki filmowej i jeden z najwybitniejszych reżyserów pierwszej połowy XX wieku. Zamiast „ekranu kinematograficznego” mamy jednak do dyspozycji smartfony, komputery i tablety. Griffith już 100 lat temu przewidział naukę przed monitorami.

- Edukacja odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki - napisał - Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych – tłumaczył inżynier Walter N. Polakow.

- Dzięki postępom dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu lat wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dziś wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny – wieszczył Polakow. Ten fragment wymaga jeszcze pewnych dopracowań ;) 

W. H. Anderson twierdził, że w 2022 roku „alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku degeneratów spożywać będzie po kryjomu to, co świat uważać będzie wówczas za truciznę”. Wbrew przewidywaniom alkohol nadal ma się znakomicie, jego jakość się poprawie, sprzedaż rośnie, ale świadomość społeczna co do skutków jego nadużywania także wzrasta.  

Miss Margaret Sanger przewidziała rozwój powszechnej antykoncepcji.

- "Kontrola generacyji ludzkiej będzie stanowiła część edukacyi kobiet. Wynikiem tego będzie większy rozwój intelektualny kobiet i większe szczęście małżeńskie, gdyż miesiąc miodowy trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie” - czytamy. 

W sporej części współczesnego świata sprawdziły się także wizje powszechnej emancypacji kobiet, która głosiła Mary Garret Hay, „prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku.”

- Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża”.
 
foto/tt
KLB

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: