Gdynia uhonoruje Eugeniusza Kwiatkowskiego w 133 rocznicę jego urodzin

Gdynia szykuje się do uhonorowania jednego z najważniejszych Polaków XX lecia międzywojennego. Wizjonera, człowieka czynu i budowniczego Gdyni. 30 grudnia przypada 133. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Z tej okazji odbędą się tradycyjne miejskie uroczystości. Świętowanie potrwa dwa dni. 29 grudnia zaplanowano grę miejską, a dzień później główne obchody i złożenie kwiatów przed pomnikiem przy ul. 10 Lutego. Świętowanie rozpocznie jutro.. Wtedy odbędzie się kolejna edycja gry miejskiej „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego”.

To propozycja dla osób, które lubią rozwiązywać zagadki i chcą poznać ciekawostki dotyczące budowniczego Gdyni. W zabawie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i młodsi mieszkańcy. Gra wystartuje o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (ul. Kielecka 7). Tam uczestnicy otrzymają mapki z zadaniami oraz wskazówki. Podczas dwugodzinnego spaceru uczestnicy gry przemierzą morenowe wzgórza oraz urokliwe uliczki Działek Leśnych, szukając śladów działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego i klimatów przedwojennej Gdyni. Będą też na nich czekać tajemnicze tunele i legendarne budynki. Nie zabraknie również niespodzianek. Udział w zabawie jest bezpłatny, ale obowiązywały wcześniejsze zgłoszenia.

Oficjalna uroczystość z okazji 133. rocznicy urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego odbędzie się w czwartek, 30 grudnia o godz. 12.00. Wezmą w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Portu Gdynia i lokalnych stowarzyszeń, a także mieszkańcy. Uczestnicy spotkają się przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego 16, gdzie złożą wiązanki kwiatów. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień. Uroczystość odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Był ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu, a także wizjonerem i człowiekiem czynu. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni. W 1928 roku miasto nadało mu tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta. W październiku 1994 roku w Gdyni odsłonięto jego pomnik. Rzeźba stoi przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: