Zawaliła się fasada zabytkowej willi przy uli Orzeszkowej w Gdańsku

Zawalił się fragment fasady zabytkowej kamienicy przy Orzeszkowej 2 w Gdańsku Aniołkach. Awaryjnie zamknięto odcinek ulicy i przystąpiono do zabezpieczania ściany.

Wybudowany w 1922 roku budynek od lat popada w ruinę. W latach 60. mieściła się tam izba wytrzeźwień. W 2004 roku budynek trafił w ręce prywatnego właściciela. Był opuszczony i ogrodzony. Drogowcy w środę po południu awaryjnie zamknęli fragment ulicy Orzeszkowej. Zmieniono też rozkład jazdy linii autobusowej numer 131. Jak informuje na swoim profilu Rada Dzielnicy Aniołki, rozpoczęte zostały prace związane z zabezpieczeniem ściany. Newralgiczne jej elementy będą musiały zostać rozebrane. Prace muszą być prowadzone z wysięgnika, który będzie rozstawiony na części ul. Orzeszkowej. Przewidywany termin zakończenia działań to piątek 22 października.


- Oględziny zabytku przeprowadzimy niezwłocznie, lecz po świcie. Właścicielem willi jest osoba prywatna. Obiekt w ciągu kilku ostatnich lat otrzymywał z różnych instytucji dotacje na prace zabezpieczające. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie dokładnie wyjaśniał, dlaczego doszło do katastrofy - czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.

foto/PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: