Promocja książki "Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Aleksandrem Masłowskim i Romanem Kowaldem, tłumaczami książki „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska”, wydanej przez Oficynę Pomuchel. Publikacja zawiera opisy miejsc, osób i wydarzeń ważnych dla parkowego kompleksu Jaśkowej Doliny, dawniej przedmiotu dumy Gdańszczan, obecnie miejsca zapomnianego i zdziczałego.

Książka „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska” napisana przez Elise Püttner pod koniec XIX wieku to syntetyczne, wzbogacone poetyckimi opisami i patosem, opracowanie dotyczące historii jednego z najmodniejszych obszarów rekreacyjnych ówczesnego Gdańska. Autorka w sposób charakterystyczny dla epoki przedstawia drogę do Jaśkowej Doliny swoją relację wspierając stosownymi informacjami o historii. Opis przedstawia podróż od samych bram miejskich, dwiema alternatywnymi trasami, z historią mijanych miejsc, które wydają się jej najciekawsze. W samej Dolinie pani Püttner przedstawiła koncepcje pierwszych parkowych założeń z początku XIX wieku, o dewastacji i próbach ich ocalenia przez miłośników przyrody, a w końcu o wielkim projekcie, który dzisiaj nazwalibyśmy rewitalizacją, przeprowadzonym na koszt miejskiej kasy w latach 30. XIX wieku. 

„Jaśkowa Dolina i Góra Jana Niopodal Gdańska” otwiera serię wydawniczą zatytułowaną„Gdańsk XIX”, w ramach której Oficyna Pomuchel zamierza publikować przetłumaczone na język polski znaczące dzieła poświęcone historii Gdańska, napisane po niemiecku w XIX wieku.

W spotkaniu udział wezmą:

Aleksander Masłowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, autor opracowań, przewodnik i tłumacz. Założyciel Akademii Rzygaczy – internetowego portalu popularyzującego wiedzę o historii Gdańska. Gdańszczanin od pokoleń, zakochany w swoim Mieście. Zajmuje się wszystkim, co jest związane z historią Gdańska.

Roman Kowald, z wykształcenia historyk, szef Instytutu Ulicologii Akademii Rzygaczy, z Gdańskiem w genach, głowie i sercu. Badacz historii gdańskich ulic i wszystkich innych aspektów historii Gdańska.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Manhattan przy Al. Grunwaldzka 82 w Gdańsku, w środę 22 kwietnia, o godz. 18:00

Wstęp wolny

Tagi: