Jedwabie, perły, złoto - co nosili Jagiellonowie? Wyjątkowy pokaz mody na Wawelu

Jak noszono się na krakowskim dworze? Co było trendy? W czym gustowały Panie, a w czym Panowie? Wyjątkowy pokaz odbył się w sobotę, 24 lipca, na dziedzińcu arkadowym na Zamku Królewskim na Wawelu. Uczestnicy zobaczyli rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce.

Czasy renesansu to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Wykonywano je z drogich, ekskluzywnych tkanin jedwabnych ze złotymi i srebrnymi nićmi, produkowanych przede wszystkim we Włoszech. W krajach Europy moda dworów królewskich i książęcych rozwijała się zgodnie ze specyfiką dworskiej etykiety, obyczajowością i upodobaniami estetycznymi.

Strojom, przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae, towarzyszył profesjonalny komentarz. Można było usłyszeć fragmenty ze źródeł historycznych i literackich utworów z XVI w odnoszące się do mody. Zabrzmiała również muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari.

Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. Rekonstruowane przez nią kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i początek XX w. Jest także autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków 2012).

Wśród rekonstrukcji mogliśmy zobaczyć suknie królowej Bony z różnych okresów jej panowania oraz suknię królowej Barbary Radziwiłłówny. 

info/foto/Zamek Królewski na Wawelu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: