Automobilklub Morski kończy 85 lat [PROGRAM IMPREZY]

Z okazji 85 Urodzin Automobilklubu Morskiego w najbliższy weekend, od piątku do niedzieli (25-27 czerwca) w różnych miejscach Gdyni odbędzie się kilka wydarzeń mających uświetnić ten jubileusz.  
 
Automobilklub Morski to najstarsza obywatelska organizacja skupiająca miłośników motoryzacji na Pomorzu. Założona została w 1936 roku przez ówczesną elitę społeczno-intelektualną Pomorza. Dziś, podobnie jak Aeroklub Gdański czy Polski Klub Morski, należy do najstarszych nieprzerwanie działających organizacji społeczno-sportowych, skupiających przed wojną Polaków z terenu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Automobilklub Morski to dekady sukcesów sportowych, ale także teraźniejszość i przyszłość. Klub nadal prężnie działa na niwie sportowej. Dba także o miłośników autozabytków. Jego chlubą jest modernistyczno–funkcjonalistyczny „modrzewiowy dwór” położony na Kamiennej Górze.
 
W ramach obchodów 85.lecia Automobilklubu Morskiego, w piątek 25 czerwca o godzinie 18.00, odbędzie się uroczyste spotkanie urodzinowe połączone z projekcją okazjonalnego filmu, na które zarząd AKM serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków.
 
Od 25 czerwca po południu do niedzieli 27 czerwca, pod Muzeum Marynarki Wojennej obecni będą rekonstruktorzy. Będzie również zobaczyć przedwojenne pojazdy. W tym zapomniane już prawie Adlera, Berlieta, a także Peugeota 201, Citroena i Rolls Royce-a. Rekonstruktorzy z SRH Fort i GRH Retrospekcja przygotowali dodatkowo specjalną dioramę oraz wspomniany wcześniej punkt informacyjny.
 
Dodatkowo, 26 czerwca, spod siedziby Automobilklubu wystartuje klasyczny rocznicowy objazd miasta.
Obchody 85.
 
Urodziny AKM są częścią obchodów Święta Morza i wpisują się w uroczystości rocznicowe ORP Błyskawica organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.
 
Plan obchodów 85 urodzin Automobilklubu Morskiego:
 
25 czerwca (piątek) : Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
18:00 - Uroczysta inauguracja 85-lecia, przywitanie gości, wręczenie odznaczeń dla osób pracujących na rzecz klubu i wspierających (Zapraszamy wszystkich klubowiczów)
18:30 - Wyświetlenie filmu, poczęstunek i kawa dla gości
Prezentacja wybranych przedwojennych pojazdów klubowiczów.
Prezentacja grup rekonstrukcji historycznych
 
26 czerwca (sobota) : Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia Prezentacja wybranych pojazdów
Parking przy Centrum Handlowym Riviera w Gdyni (od strony hali sportowo - widowiskowej)
12:00 - Zbiórka uczestników (klubowicze, sympatycy, goście) - nie ma limitów wiekowych dla pojazdów
13:00 - Wspólny przejazd samochodów klasycznych, zabytkowych , sportowych oraz motocykli ulicami Gdyni. Start z parkingu przy CH RIVIERA w Gdyni, meta o 15:00 na parkingu przy AKM
15:00 - Spotkanie i świętowanie przed siedzibą Automobilklubu Morskiego w Gdyni - dla uczestników grill i napoje.
Czas będzie umilał muzyką na żywo zaprzyjaźniony zespół muzyczny Classic Split.
 
foto/zabytkowi.com
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: