Znalazła w popielniku identyfikator ofiary zbrodni wojennej

Natzweiler Struthof, Friedric Harold Habgood, obóz koncentracyjny

Wolontariuszka konserwująca popielnicę z prochami ofiar w niemieckim obozie koncentracyjnym Natzweiler Struthof, znalazła w niej bransoletkę identyfikacyjnej  lotnika – ofiary zbrodni wojennej, popełnionej w tym obozie.

Friedric Harold Habgood był 21 letnim Kanadyjczykiem, członkiem załogi samolotu Avro Lancaster, który w nocy z 28 na 29 lipca 1944 r wystartował w misję nalotu na Stuttgart. Samolot zostałzestrzelony przez Niemców w rejonie Ottrot (Bas-Rhin). Pilot i drugi pilot zginęli. Pozostali członkowie załogi wyskoczyli na spadochronach. Trzech lotników zostało schwytanych i umieszczonych w obozie jenieckim na terenie Polski. Czwarty został ukryty przez francuski ruch oporu. Sierżant Habgood został  schwytany przez gestapo, następnie przeniesiony do KL Natzweiler i tam, wbrew prawu międzynarodowemu, powieszony 31 lipca 1944 roku a następnie skremowany. Jego szczątki, wraz z częściowo uszkodzonym przez temperaturę identyfikatorem, wrzucono do popielnika. Muzeum KL Natzweiler, jedynego niemieckiego obozu koncentracyjnego we Francji, rozpoczęło poszukiwania rodziny lotnika, którą udało się odnaleźć i powiadomić o odkryciu.

(Red.) oprac. BG  fot: www.struthof.fr

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: