Gdańską Bramę Nizinną czekają zmiany

Wybudowana w 1626 roku według projektu Jana Strakowskiego Leeges Tor, czyli po prostu Brama Nizinna, jest ostatnią nowożytną bramą w Gdańsku, przez którą przechodzi codzienny ruch samochodowy. Wkrótce ma się to zmienić.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje do realizacji zadania związanego z budową objazdu Bramy Nizinnej. Zakres prac ma objąć  budowę i przebudowa układu drogowego, rozbiórkę i budowę obiektu mostowego, renowację istniejących murów ceglanych, a także budowę nowych sieci i małej architektury. Całość prac trwać ma 12 miesięcy.
 
Kolejną miejską inwestycją, na którą, po wielu latach, doczekał się dedykowany zabytek, jest elewacja w gdańskim LO nr 6. O jego historii i ciągle aktualnej, postrzelanej elewacji pisaliśmy w ubiegłym roku:
Warto przypomnieć, że neobarokowy i neoklasycyzujący budynek powstał przed pierwszą wojną światową, jako szkoła rejonowa dla chłopców z dzielnicy Stary Dwór (Bezirksknabenschule Althof, w skrócie Althof Schule) oraz szkoła średnia Dolnego Miasta (Niederstädtische Mittelschule). Pod koniec wojny mieścił się w niej szpital polowy. Wracając do remontu. Budynek otrzyma nową elewację. Prace rozpoczną się latem i potrwają rok.
bg
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: