Pół wieku popularnego klasyka

Mercedes, W107, SL, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Kiedy zapytamy o klasycznego Mercedesa SL, większość Polaków wskaże nam z pewnością ten model. Mercedes SL R107 obchodzi dziś swoje 50 urodziny.

Stylowe auto produkowane było od 1971 do 1989 roku. Na liniach montażowych powstawały dwie wersje – na rynek europejski i amerykański. Te „amerykańskie” miały cztery okrągłe główne reflektory, wydatne, ośmiocalowe zderzaki, światła obrysowe, a także bardziej sprężyste zawieszenie i silniki spełniające bardziej rygorystyczne normy spalania. Kabriolet występował w odmianie dwu, lub czteroosobowej. Ale … do 1981 roku, produkowano także czteroosobowe coupe. SLC nie cieszył się spodziewaną popularnością, stąd jego miejsce zajął pierwszy Mercedes S Coupe. Mało kto wie, że R107 był pierwszym modelem SL, który pod maską gościł silnik V8. W samochodzie można było znaleźć wiele innowacji technologicznych m.in. zbiornik paliwa zainstalowany nad tylną osią, słupek A wykonany z wysoko wytrzymałej sali, wyściełane powierzchnie wnętrza i odkształcalne elementy jako wkład w bezpieczeństwo bierne, system ABS a od 1982r. poduszkę powietrzną kierowcy i napinacze pasów. A o półwieczu popularnego modelu będą z pewnością przypominać tak w Mercedes Benz Polska, jak i BMG Goworowski. Był bowiem czas, że często widywało się go także na wybrzeżu.

(red.) BG fot: wikipedia/Granada

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: