Odszedł Zygmunt Malanowicz bohater filmu "Nóż w wodzie"

Zygmunt Malanowicz, Nóż w Wodzie, Nowy Teatr, aktor, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Stawka większa niż życie, Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie, Hubal, ale przede wszystkim Nóż w Wodzie. Rola w kultowym filmie Polańskiego dałą mu sławę. Dziś pożegnaliśmy nie tylko Krzysztofa Krawczyka, ale także Zygmunta „Zygę” Malanowicza. Jednego z ostatnich wielkich mistrzów polskiego kina.
Zygmunt Malanowicz, polski aktor, reżyser i scenarzysta, urodził się ur. 4 lutego 1938 w Korkożyszkach na Wileńszczyźnie. W latach 1959 – 2020 zagrał w prawie 60 filmach. Od 1962 roku, aż do teraz był aktorem teatrów w Zielonej Górze, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Kielcach i Warszawie. Sławę przyniosła mu rola chłopaka – autostopowicza, zestawiona w „Nożu w Wodzie" z kreacją dziennikarza sportowego, Leona Niemczyka. Obraz zdobył wiele prestiżowych nagród m.in. FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego, mimo, jako zbyt niezależny i nowoczesny, nie spodobał się polskim władzom. To sprawiło, że Malanowicz nie otrzymał przez kolejne siedem lat żadnej roli w filmie, zadowalając się grą w teatrze. Po kilkuletniej przerwie do współpracy zaprosił go Wajda, u którego zagrał  w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy". Potem był min. "Hubal" i „Jarosław Dąbrowski"  „Tulipany" i "Wszystko co kocham"  Sam był także scenarzystą i reżyserem kilku filmów: „Szlachetna krew", „Pluton-239", „Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie", "Droga", "Dom". Jak sam podkreślał, Zawsze szedł swoją drogą, nie ufając instynktom stadnym, które go niepokoiły i odrzucały.
Tak pożegnał go dziś zespół „Nowego Teatru”, z którym był związany przez ostatnie 13 lat: „ 4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki, jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki.”
Oprac: Bartosz Gondek fot: Nóż w Wodzie/Filmoteka Narodowa

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: